20:14 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Răzvan Grecu, de la CSS1 - Farul Constanţa, vicecampion balcanic la triplusalt

05 Jul, 2017 00:00 3532 Marime text
Campionatul Balcanic de atletism rezervat juniorilor, întrecere care s-a disputat în România, la Piteşti, i-a adus sportivului constănţean Răzvan Grecu (CSS1 - CS Farul; antrenor, Daniel Cojocaru) medalia de argint în proba de triplusalt.

Atletul născut în anul 1999 a devenit vicecampion balcanic cu 15,84 m, fiind învins de românul Alexandru Tache (mai mare cu un an ca el), cel care a cucerit aurul cu 16,04 m. Celelalte două încercări reuşite ale lui Răzvan Grecu din concurs au măsurat 15,57 m şi 15,48 m.

În proba feminină de triplusalt, Ioana Manoliu (LPS „Nicolae Rotaru“ - CS Farul; antrenoare, Carmen Botea) s-a clasat pe poziţia a patra, cu 12,64 m. Aceeaşi sportivă a concurat şi la lungime, probă la care a ocupat locul nouă (5,75 m).

Florentin Andrei Cojocaru (CS Farul - LPS; antrenoare, Eveline Lisenco) a fost al şaptelea la 400 m garduri, cu timpul de 56,32 s, aceeaşi poziţie revenindu-i şi lui Radu Costache (CS Farul; antrenori, Cecilia Gevat şi Alin Larion), la 110 m garduri (14,72 s).

Sursa foto: Facebook