13:44 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Razvan Florea si-a batut recordul de la 50 m spate

06 Apr, 2004 00:00 872 Marime text
Ultima zi a Campionatelor Nationale de natatie open in bazin acoperit (50 m), de la Pitesti, a culminat cu obtinerea a inca doua medalii de aur de catre inotatorul CS Farul Razvan Florea. La 50 m spate, sportivul pregatit de Octavian Tileaga s-a clasat pe primul loc, timpul sau (0:26:36) fiind nou record national. Vechiul record (0:26:37) ii apartine tot lui. In finala probei de 200 m liber, Florea s-a clasat al patrulea, insa, conform declaratiei lui Octavian Tileaga, inotatorul nu a vrut sa forteze decat atat cat a fost necesar pentru a prinde un loc in stafeta de 4x200 m, pe care Romania vrea sa o inscrie la Jocurile Olimpice de la Atena. El nu a vrut sa forteze pentru ca la opt minute dupa incheierea probei era programata finala de la 400 m mixt, unde avea mari sanse la o medalie. Pe care de altfel a si obtinut-o, el castigand-o, surprinzator, chiar pe cea de aur. Timpul sau (4:26:32) este unul de nivel european, fiind caracterizat de antrenorul Tileaga drept "unul formidabil". Florea obtinuse in primele trei zile inca trei medalii, doua de aur (100 m si 200 m spate) si una de argint (200 m mixt). Totodata timpul sau de la 200 m spate (1:59:68) a fost considerat cea mai buna performanta a Campionatelor Nationale, acumuland 969 puncte. Ceilalti sportivi constanteni nu au urcat nici duminica pe podium. La 100 m liber Roxana Purcelea s-a clasat a opta, iar Florin Nicola (200 m liber), al noualea.