01:47 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Razvan Florea continua sa domine inotul romanesc

17 Nov, 2009 01:53 1731 Marime text
florea.jpgÎnotătorul constănţean Răzvan Florea a stabilit un nou record naţional în proba de 100 metri spate la Campionatele Naţionale în bazin de 25 metri, de la Hunedoara, cu timpul de 52 secunde, 18 sutimi. Sportivul legitimat la CS Farul deţinea şi vechiul record, 52 secunde, 95 sutimi, din 2008. Pe locul secund s-a clasat Felix Maestru (CSA Steaua), 54.58 secunde, iar al treilea a fost Constantin Tudose (CSS Ploieşti - CS Petrolul), 56.15 secunde. Florea a mai cucerit la această ediţie a Campionatelor Naţionale trei titluri: la 200 metri spate, 100 metri spate şi 100 metri mixt. Singurul înotător român medaliat la Jocurile Olimpice a strâns de-a lungul carierei peste 150 de titluri naţionale, stabilind, de asemenea, zeci de recorduri naţionale. Conform tabelei internaţionale de punctaj, printre cei mai buni competitori ai Naţionalelor de la Hunedoara s-au numărat alţi doi sportivi ai clubului Farul: Dragoş Agache (CS Farul), care s-a impus la 50 metri bras (27.39), şi Emma Malcomete (CS Farul), învingătoare la 100 metri mixt (1:02.96).