02:59 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Premiu special pentru o handbalistă constănţeană la Naţionalele de junioare

18 Jun, 2013 00:00 5823 Marime text
Echipa de handbal junioare IV a CSS1 Constanţa (profesor antrenor, Roxana Damian) a ocupat locul şase pe ţară (din 16 participante), cu ocazia turneului final al Campionatului Naţional, care s-a desfăşurat în Sala Sporturilor din Constanţa şi în sala de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru”. În meciul pentru locul cinci, CSS1 a pierdut la mare luptă partida cu HCM Baia Mare, scor 21-22 (9-8). Lotul constănţean de la această întrecere a fost format din: Bianca Bostan, Mara Boancă, Elena Ciocan, Claudia Condurache, Ştefania Dina, Isabela Jantea, Reli Jantea, Claudia Licurici, Florentina Marchidan, Eliana Moreanu, Andra Moroianu, Marcela Negoiţă, Ana Primaru, Teodora Stan, Iulia Tuţă şi Cristina Zaharia. Portarul Florentina Marchidan a fost aleasă în echipa turneului şi a fost desemnată şi cea mai bună jucătoare pe acest post, alături de o handbalistă de la CSM Ploieşti, Laura Grigoraş. A doua reprezentantă a judeţului Constanţa prezentă la turneul final, Happy Kids Medgidia, a ocupat poziţia a zecea, după ce în confruntarea pentru poziţia a noua a cedat cu 12-17 în faţa echipei CSS Petroşani.

Clasamentul final a fost: 1. CSS 6 Bucureşti, 2. Olimpia Tg. Mureş, 3. CSM Ploieşti, 4. LPS Slatina, 5. HCM Baia Mare, 6. CSS1 Constanţa, 7. Viitorul Cluj, 8. HCM Craiova, 9. CSS Petroşani, 10. Happy Kids Medgidia, 11. HC Activ Plopeni, 12. CS Marta Baia Mare, 13. CS Danubius 2010 Galaţi, 14. ASC Şcoala 181 Bucureşti, 15. LPS Iaşi, 16. Grup Şcolar Energetic Rm. Vâlcea. Rezultate: finala mare - CSS 6 Bucureşti - Olimpia Tg. Mureş 16-15; finala mică - CSM Ploieşti - LPS Slatina 17-11; locurile 5-6: - HCM Baia Mare - CSS 1 Constanţa 22-21 (8-9); locurile 7-8 -  Viitorul Cluj - HCM Craiova 23-10; locurile 9-10 - Happy Kids Medgidia - CSS Petroşani 12-17. Echipa turneului final: extremă stânga - Andreea Ionescu (LPS Slatina), inter stânga - Andreea Popa (CSS 6 Bucureşti), centru - Patricia Moraru (CSS 6 Bucureşti), pivot - Diana Stan (CSM Ploieşti), inter dreapta -  Ana Truşcă (CSM Craiova), extremă dreapta -  Cristina Nicolau (CSS 6 Bucureşti), portar - Florentina Marchidan (CSS 1 Constanţa). Toate aceste jucătoare au fost premiate de către CSU Neptun Constanţa cu câte 150 de lei. Au fost oferite şi premii speciale: golgeter - Monica Barabas (CS Olimpic Tg. Mureş); cea mai tehnică jucătoare - Daria Mischin (CS Viitorul Cluj); cel mai bun portar - Laura Grigoraş (CSM Ploieşti) şi Florentina Marchidan (CSS 1 Constanţa); cea mai tânără jucătoare - Delia Stemate (CS Activ Plopeni - născută în 2002).