20:39 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Portul si Midia, cate trei puncte

19 Sep, 2005 00:00 1017 Marime text
Doua dintre cele patru formatii constantene care activeaza in seria intai a Diviziei B au reusit sambata victorii deosebit de importante in cadrul etapei a cincea a campionatului national. Astfel, la Constanta, Portul s-a impus cu scorul de 3-1 in fata Laminorului Roman, in timp ce Midia a inregistrat acasa la Navodari primul succes al sezonului, 1-0 cu Dacia Unirea Braila. In primul meci, "portuarii" lui Ion Constantinescu au dominat cu autoritate un meci in care singura optiune era victoria. Surprinzator, cei care au deschis primii scorul au fost oaspetii, in minutul sapte, prin Florin Stangaciu, dar dusul rece a fost de natura sa ii mobilizeze pe fotbalistii echipei gazda. Echilibrul de pe tabela a fost refacut in minutul 23 de catre Ferenti. In minutul 50, rezultatul devine 2-1 pentru Portul, gratie reusitei semnate de Boghitoi, pentru ca dupa trei minute, acelasi Ferenti sa marcheze pentru 3-1, stabilind astfel si rezultatul final al intalnirii. Gratie acestui succes, Portul a urcat pe locul noua in clasament, cu sapte puncte din cinci partide, avand doua victorii, o remiza si doua infrangeri. In celalalt succes al zilei, Midia Navodari a spart gheata, 1-0 in fata unei formatii cu pretentii, Dacia Unirea Braila. Singurul gol al echipei pregatite de Gabi Zahiu a fost cel al lui Coconasu, din minutul 57. Desi a invins, Midia continua sa se afle in subsolul clasamentului, pe penultima pozitie, avand doar patru puncte. Celelalte doua teamuri ale judetului care evolueaza in esalonul secund, Callatis Mangalia si FC Altay au pierdut in meciurile disputate sambata. La Mangalia, elevii lui Dorel Purdea nu au reusit nici un gol impotriva lui FC Brasov, oaspetii castigand cu scorul de 2-0. In acelasi timp, Altayul lui Cristian Camui a cedat tot in fata unei formatii brasovene, Forex, cu 0-2. Dupa cinci etape, Altay se afla pe locul 13, cu sase puncte, in timp ce Callatis a devenit "lanterna rosie" a seriei, cu doar trei puncte. Sambata viitoare, in cadrul rundei a sasea, va avea loc derbyul judetean dintre Altay si Portul. Tot pe data de 24 septembrie, Callatis va juca in deplasare cu Precizia Sacele in timp ce Midia va merge la Targoviste pentru un meci cu FCM din localitate.