00:55 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Pas urias facut de HCM la Lisabona

07 Nov, 2005 00:00 633 Marime text
In turul trei al Cupei Cupelor, echipa HCM Constanta a disputat sambata seara un meci deosebit de important, la Lisabona, impotriva lui Sporting. Dupa un joc entuziasmant, in care au condus aproape in permanenta, constantenii au reusit sa castige partida, scor 32-30 (13-13) si sa ia o serioasa optiune la calificarea in faza urmatoare a competitiei. Inceputul de meci a scos in evidenta doua echipe extrem de precaute, preocupate mai degraba sa nu greseasca decat sa marcheze, iar marturie pentru acest lucru sta numarul mic de goluri inscrise (astfel in minutul 24 era abia 10-8 pentru HCM). Prima repriza s-a incheiat indecis, 13-13, insa a doua parte a adus in teren o formatie a HCM-ului mai hotarata. Totusi, finalul partidei nu a fost scutit de emotii, daca tinem cont ca in minutul 55 gazdele erau cele care conduceau. A urmat insa un forcing constantean care a avut drept rezultat chiar victoria finala, e drept, la o diferenta de doar doua goluri, insa ceea ce e mai important, aceasta a fost obtinuta in deplasare. Principalul marcator al echipei conduse de catre Aihan Omer a fost Marius Stavrositu, care a reusit sa inscrie nu mai putin de opt goluri. Acesta a fost urmat de catre Alexandr Adzic, cu cinci, Sandu Iacob si Laurentiu Toma, cu cate patru, Timofte, cu trei, Florin Nicolae si Soldanescu, cu cate doua, Buricea, Baiceanu si Saulescu, cu cate unul. Returul se anunta a fi de pe acum unul incendiar, Sala Sporturilor din Constanta fiind cea care il va gazdui, pe data de 13 noiembrie.