21:07 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Numărul doi mondial s-a calificat în optimi la Beijing Probleme pentru Simona Halep în meciul cu Lin Zhu

01 Oct, 2014 00:00 1115 Marime text
Constănţeanca Simona Halep, a doua jucătoare de tenis a lumii şi cap de serie numărul 2, s-a calificat, ieri, în optimile de finală ale turneului de la Beijing, după ce a învins-o în turul doi pe chinezoaica Lin Zhu (numărul 167 WTA) scor 7-5, 6-4. Meciul a durat o oră şi 28 de minute şi nu a fost lipsit de emoţii pentru Halep, care a acuzat probleme medicale la spate şi la piciorul stâng în primul set, solicitând ajutorul fizioterapeutului la 5-4 pentru Lin Zhu. Până la urmă, constănţeanca a câştigat primul act, după care a mers la vestiare pentru time-out medical. Şi în setul doi, Simona s-a mai confruntat cu probleme la picior, însă a reuşit să câştige meciul.

În optimi, Halep se va confrunta cu Andrea Petkovic, din Germania, locul 17 WTA şi a 15-a favorită, care a trecut în runda precedentă de americanca Madison Keys, scor 6-2, 6-3. În cele patru dueluri directe Halep - Petkovic de până acum, Simona a câştigat trei. Prima confruntare i-a aparţinut nemţoacei, în 2009, la Bucureşti, iar Halep s-a impus apoi în următoarele (în 2013 - la Nurnberg şi la Tokyo şi în acest an - în semifinale la Roland Garros). Pentru accederea în optimi, Simona Halep va primi 51.850 de dolari şi 120 de puncte WTA. Turneul de la Beijing este de categorie Premier Mandatory şi oferă premii totale de 5,4 milioane de dolari.