01:51 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Medalii constănţene Elena Teodora Nurciu, Theodora Ion şi David Pădureanu, pe podium la Naţionalele de scrimă (galerie foto)

02 Jul, 2015 00:00 3407 Marime text
Micii scrimeri constănţeni au urcat de trei ori pe podium la Campionatul Naţional rezervat copiilor, întrecere care s-a disputat la Bucureşti, în proba de spadă (atât la masculin, cât şi la feminin).

Sportivii au concurat la trei categorii de vârstă, 8-9 ani, 10-11 ani şi 12-13 ani. Clubul Sportiv Farul Constanţa (antrenoare, Mihaela Ion) a obţinut două medalii, prin Elena Teodora Nurciu şi Theodora Ion, iar Clubul Sportiv Şcolar numărul 1 Constanţa - o distincţie, graţie lui David Pădureanu. Elena Teodora Nurciu a devenit vicecampioană, iar Theodora Ion a cucerit bronzul, ambele la categoria 10-11 ani. La aceeaşi secţiune, dar la băieţi, Horia Nistor s-a clasat pe şase. Această poziţie i-a revenit şi Mariei Manea, la 8-9 ani, după cum Mara Ismăileanu a fost a opta, tot la 8-9 ani. CS Farul a participat la Bucureşti cu nouă băieţi şi şapte fete. La echipe, gruparea constănţeană a luat locul 9, atât la băieţi (din 12 echipe), cât şi la fete (din 14 formaţii).

Medaliatul CSS1, David Pădureanu, a obţinut bronzul la categoria 8-9 ani, iar evoluţii bune au avut şi Rebeca Iacob (locul 5 la 8-9 ani), Eva Marinescu (locul 6 la 10-11 ani), Luca Iliuţă (locul 6 la 8-9 ani), Rareş Echimenco (locul 7 la 12-13 ani), Maria Stan (locul 7 la 10-11 ani) şi Sorin Gări (locul 8 la 8-9 ani). Dintre aceştia, Rebeca Iacob, Eva Marinescu şi Rareş Echimenco au fost foarte aproape de o medalie. În curând, cinci scrimeri de perspectivă de la CSS1, aflaţi în vederile Federaţiei Române (Marco Pelin, Bogdan Scrieciu, Daria Olteanu, Albert Băicoianu şi Andra Meran, fiica lui Cătălin Meran, cunoscutul antrenor de gimnastică), vor participa, însoţiţi de Monica Marinescu, la o pregătire la Forban, înscrisă în programul Pierre de Coubertin. Cantonamentul se va desfăşura în intervalul 20 iulie - 1 august.
Sursa foto: Facebook şi frscrima.ro