23:17 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

La Cincinnati, Simona Halep nu i-a rezistat liderului mondial

19 Aug, 2013 00:00 1607 Marime text
Aventura jucătoarei constănţene de tenis Simona Halep la turneul de la Cincinnati s-a oprit în sferturile de finală, fază în care nu i-a putut face faţă liderului mondial, Serena Williams. Americanca s-a impus cu scorul de 6-0, 6-4, în 64 de minute de joc. În rundele precedente însă, Simona realizase victorii la adversare puternice. În optimi, a trecut de Samantha Stosur (Australia, cap de serie numărul 11), iar în „16”-imi de Marion Bartoli (Franţa, a opta favorită a întrecerii), care, după această înfrângere, şi-a anunţat retragerea din activitatea competiţională. Ieri, a început turneul de 690.000 de dolari de la New Haven, ultimul înainte de US Open. În proba feminină de simplu, participă şi Simona Halep, care a fost acceptată direct pe tabloul principal, unde o va înfrunta pe Daniela Hantuchova (Slovacia), beneficiara unui wild-card. În cazul victoriei, constănţeanca va evolua în runda secundă contra învingătoarea partidei Carla Navarro Suarez (Spania) - Roberta Vinci (Italia, nr. 5).

Tecău a ieşit din turul doi

La Cincinnati a evoluat şi perechea Horia Tecău - Max Mirnâi (Belarus). Anul trecut, constănţeanul se impusese la dublu masculin, alături de Robert Lindstedt, însă acum a părăsit competiţia din turul secund (optimi de finală), după o înfrângere cu 4-6, 6-7 în disputa cu Alezander Peya (Austria) şi Bruno Soares (Brazilia), cotaţi cu a treia şansă la cucerirea trofeului.