20:13 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Joacă finala mare FC Viitorul a surclasat FC Koper la Arena Cup 2016 (galerie foto)

22 Jan, 2016 00:00 1308 Marime text
Vicelidera Ligii 1 la fotbal, FC Viitorul, a încheiat cu o victorie categorică evoluţiile din faza grupelor la Arena Cup 2016, competiţie internaţională la care echipa pregătită de Gică Hagi participă la Medulin (Croaţia), acolo unde efectuează primul stagiu de pregătire al iernii.

Ieri, FC Viitorul a întâlnit echipa slovenă FC Koper, de care a dispus cu 5-2 (Chiţu 2, I. Hagi, Fl. Tănase, Vl. Achim / Stulac, Cisse). Aurelian Chiţu a stabilit scorul primei reprize, 1-0 pentru Viitorul, după ce a transformat o lovitură liberă în minutul 12. La şase minute de la reluare, slovenii au egalat prin Stulac (direct din lovitură liberă), însă imediat au urmat trei goluri constănţene, prin Ianis Hagi (56, finalizare din careu), Aurelian Chiţu (63, gol înscris din afara careului, după ce a depăşit şi portarul) şi Florin Tănase (64, finalizare din apropiere, la capătul unei faze spectaculoase).

FC Koper a redus din handicap în minutul 79, prin Cisse, dar ultimul cuvânt l-a avut tot FC Viitorul, Vlad Achim închizând tabela în minutul 88, după ce, în primă fază, portarul lui FC Koper izbutise să pareze lovitura de pedeapsă executată de Cernat. FC Viitorul ar fi putut bifa un succes mult mai consistent, însă Nicoliţă (64, bară), Coman (75 şi 86, ratări în situaţie de unu la unu cu portarul) sau Ciobanu (85, finalizare alături din 6m) au irosit şanse bune de poartă.

Pentru FC Viitorul au jucat: Pecanha (65 Buzbuchi) - Nicoliţă (70 Hodorogea), Ţîru (70 Căpuşă), Boli (70 Mitache), Cr. Ganea (70 Kilyen) - Benzar (70 Achim), Nedelcu (70 Dumitrescu), R. Marin (70 Casap) - Chiţu (70 Ciobanu), I. Hagi (70 Cernat), Fl. Tănase (70 Coman). Uşor accidentat, Vl. Rusu a fost menajat, iar Tordai, Iani, Perju şi Filip s-au pregătit separat.

În urma acestui rezultat şi a victoriei cu 3-1 a lui Slaven Belupo din partida cu Inter Zapresic, FC Viitorul a încheiat pe prima poziţie Grupa Histria la Arena Cup 2016 şi va susţine finala mare a turneului. În partida pentru trofeu, echipa constănţeană va întâlni echipa Lokomotiv Zagreb (locul 5 în prima ligă din Croaţia), care a câştigat Grupa Belvedere la Arena Cup 2016. Finala este programată duminică, de la ora locală 15.00 (ora 16.00 în România).

Sursa foto: Academia Hagi