18:35 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ioan-Zal Gidu a urcat de două ori pe podium la Campionatul Mondial

10 Apr, 2014 00:00 2462 Marime text
Sportivul Ioan-Zal Gidu, de la CS Marea Neagră Constanţa, a obţinut două medalii de bronz la Campionatul Mondial de Karate Shotokan WSKU, întrecere care s-a desfăşurat în Kosovo, la Priştina. Antrenat de Florin Iordănoaia, Gidu a urcat pe podium la probele de Kumite Shobu Ippon şi Kumite WKF, categoria -67 kg. Al doilea constănţean care a făcut parte din lotul României, şi el component al clubului Marea Neagră, Tudor Bocai, a avut o evoluţie bună, dar a ratat clasarea pe podium. „Sunt rezultate bune, ce reflectă corect nivelul nostru de pregătire, în sensul că mai avem multe de pus la punct în vederea participării la competiţiile viitoare de karate. A fost un campionat lung şi greu, cu sportivi mult mai valoroşi decât la ediţia precedentă, desfăşurată anul trecut, în Turcia“, a declarat Florin Iordănoaia. La Mondiale au participat 1.250 de sportivi, din 32 de ţări, de pe patru continente. Lotul României, condus de Adrian Popescu - Săcele (preşedintele Federaţiei Române de Karate-Do şi Discipline Asociate), a obţinut locul patru pe naţiuni, cu un total de 42 de medalii (opt de aur, 12 de argint şi 22 de bronz), obţinute la seniori, juniori şi copii. „Reprezentativa noastră a fost bine primită de către gazde, aplaudată la scenă deschisă, chiar dacă România nu recunoaşte independenţa acestei regiuni. De asemenea, la festivitatea de deschidere a fost apreciat discursul lui Adrian Popescu - Săcele, vicepreşedinte WSKU. În continuare, se aşteaptă decizia Comitetului Director de a se accepta organizarea acestui campionat la Bucureşti, în anul 2015“, a mai spus Florin Iordănoaia.

Doi campioni continentali din Constanţa

Tinerii karateka de la CS Karate Dinamic Constanţa au evoluat cu succes la Campionatul European de Karate Shotokan, de la Eger (Ungaria). În prima zi de competiţie, sportivii conduşi de Gabriel Popescu au obţinut două medalii de aur, două de argint şi una de bronz, dar şi cinci locuri patru. Campioni au devenit George Roşca (la kumite juniori) şi Bianca Mocanu (la kata copii). Aceasta din urmă s-a clasat şi pe locul doi (la kumite copii), la fel ca Iris Uţă, vicecampioană la kumite. Medalia de bronz i-a revenit Alexandrei Duduţă, la kumite copii.

Sursa foto2: Daniel Oprescu