01:47 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ianis Hagi, căpitan Patru fotbalişti de la FC Viitorul au jucat în succesul României cu Liechtenstein

14 Jun, 2017 09:44 2103 Marime text
Echipa națională de tineret a României a debutat cu dreptul în preliminariile Campionatului European din 2019, impunându-se cu 2-0 pe terenul echipei similare a Liechtenteinului.

Ambele goluri ale "tricolorilor" mici au fost marcate de George Pușcaș, în minutele 45 și 71.

Pentru România U21 s-au aflat pe teren și patru jucători de la FC Viitorul: Alexandru Mățan, Carlo Casap, Andrei Ciobanu și Florin Coman.

Pe banca de rezerve s-a aflat și goalkeeper-ul campioanei, Arpad Tordai, iar Virgil Ghiță n-a fost inclus în lot de selecționerul Daniel Isăilă.

Pe teren s-au mai aflat alți doi jucători formați de Academia Hagi, Cristian Manea (Mouscron) și Ianis Hagi (Fiorentina).

Evoluția jucătorilor produși de Academia Hagi în confruntarea Liechtenstein U21 - România U21 0-2:

Arpad Tordai - portar, a rămas pe banca de rezerve;

Carlo Casap - mijlocaș, a fost titular și a jucat până în minutul 76;

Alexandru Mățan (FOTO) - atacant, a fost titular și a jucat tot meciul;

Andrei Ciobanu - mijlocaș, a intrat pe teren în debutul reprizei secunde și a oferit pasa pentru golul al doilea al României U21;

Florin Coman - atacant, a fost introdus pe teren în minutul 68;

Virgil Ghiță - fundaș central, a rămas în afara lotului;

Cristian Manea - fundaș dreapta, a fost titular și a jucat tot meciul;

Ianis Hagi - mijlocaș coordonator, a fost "căpitanul" echipei și a evoluat până în minutul 68.

Sursa foto: fcviitorul.ro