00:27 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Horia Tecău s-a impus pentru a treia oară la turneul de la Casablanca

14 Apr, 2014 00:00 1405 Marime text
Tenismenul constănțean Horia Tecău a câștigat sâmbătă, alături de Jean-Julien Rojer, din Olanda, proba de dublu masculin a turneului Grand Prix Hassan II de la Casablanca (Maroc). În finală, cei doi au dispus de perechea cehă Tomasz Bednarek - Lukas Dlouhy cu 6-2, 6-2, la capătul a 56 de minute de joc. Tecău se află la a treia victorie la Casablanca, după cele din 2010 şi 2011, când a triumfat alături de suedezul Robert Lindstedt. Tecău şi Rojer, care au fost principalii favoriţi în Maroc, s-au impus fără a pierde vreun set pe parcursul turneului. Cei doi au realizat cu această ocazie a doua victorie împreună, după cea de la Zagreb, din luna februarie a acestui an. „A fost o săptămână foarte reuşită pentru noi. Faptul că ne-am impus fără a ceda vreun set în partidele jucate ne dă un moral foarte bun pentru evoluţiile viitoare. Turneul de la Casablanca e unul special pentru mine, am câştigat aici un număr record de titluri“, a declarat Horia Tecău.

Sursa foto: doartenis.ro