19:43 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM vrea si Cupa Romaniei

22 May, 2006 00:00 826 Marime text

# La Brasov, in Sala Popescu Colibasi, Silviu Baiceanu si Sandu Iacob isi vor ajuta pentru ultima oara echipa sa cucereasca un trofeu, Cupa Romaniei * Va fi un meci al marilor orgolii, intre actuala si fosta campioana, Dinamo, aceasta incercand de asemenea sa razbune si cele doua infrangeri suferite in recent incheiata editie de campionat * Ambele confruntari din acest sezon intre aceste doua echipe au fost echilibrate, HCM invingand de fiecare data in ultima secunda

Formatia pregatita de Aihan Omer, HCM Constanta, disputa azi ultimul ei meci oficial din acest sezon handbalistic. La Brasov, in Sala Popescu Colibasi, Silviu Baiceanu si Sandu Iacob isi vor ajuta pentru ultima oara echipa sa cucereasca un trofeu, Cupa Romaniei. Este vorba de fapt despre pastrarea acesteia in vitrina proprie, HCM fiind actuala detinatoare, adversara fiind Dinamo Bucuresti. Va fi un meci al marilor orgolii, intre fosta si actuala campioana, in care bucurestenii incearca de asemenea sa razbune si cele doua infrangeri suferite in recent incheiata editie de campionat. Prima s-a inregistrat in toamna lui 2005, atunci cand constantenii s-au impus cu scorul de 22-21, la capatul unui meci "electrizant". Dupa o perioada in care au mers "cap la cap", dinamovistii au avut o imensa ocazie de a castiga meciul, in ultimul minut, insa Ionut Stanescu s-a opus magistral. Si cand toata asistenta se astepta la un rezultat de egalitate, Silviu Baiceanu a inscris in faza imediat urmatoare, aducand doua puncte mari pentru formatia sa. Iacob a fost in acel meci cel mai bun marcator, cu sapte reusite. Asadar, o victorie obtinuta de HCM tocmai pe "mana" celor care vor pleca din toamna. A urmat apoi, in primavara lui 2006, returul de la Bucuresti, din Sala Antilopa. In acel meci s-a decis de fapt soarta campionatului, iar spectatorii au avut din nou parte de un final senzational. Cu trei minute inainte de sfarsitul jocului, dinamovistii conduceau cu 32-29, insa HCM s-a apropiat la un singur gol. Imediat insa, "alb-rosii" au mai inscris o data, pentru ca sa urmeze un senzational forcing constantean, handbalistii nostri egaland la 33. Din nou, publicul a crezut intr-un rezultat de egalitate, dar HCM a naruit toate sperantele acestuia si a reusit sa marcheze in chiar ultima secunda de joc. Scor final, Dinamo - HCM Constanta 33-34, si handbalistii de pe litoral se puteau considera pe trei sferturi campioni nationali. Iata asadar ca ultimele dispute dintre cele doua echipe au fost deosebit de echilibrate, la acest lucru trebuind sa ne asteptam si in partida de astazi. Nu va fi usor, insa constantenii au dovedit ca pot trece de orice adversar atunci cand isi doresc cu adevarat, iar astazi ei isi vor dori in mod sigur sa invinga si sa incheie evolutiile din acest sezon "en fanfare". Confruntarea va incepe la orele 19.00 si va fi transmisa in direct de TV Sport.