06:24 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM s-a calificat in sferturile Cupei Cupelor

14 Nov, 2005 00:00 616 Marime text

# In prezenta unui public numeros, handbalistii constanteni au depasit cu 28-22 formatia Sporting Lisabona, calificandu-se in turul trei al Cupei Cupelor * Ei au inceput meciul mai ezitant, fiind condusi cu 8-3 in minutul 15, dar si-au revenit spectaculos, remontand diferenta pana la capatul primei reprize * Spre finalul meciului, elevii lui Aihan Omer au facut si spectacol, spre deliciul celor 2000 de spectatori * De la constanteni, s-au remarcat Florin Nicolae, care a inscris opt goluri, precum si portarul Rudi Stanescu, cu 20 de interventii reusite * Tragerea la sorti pentru sferturile de finala va avea loc marti, 15 noiembrie, HCM-ul putand sa intalneasca in aceasta faza echipe provenite din Liga Campionilor

Ieri dimineata, Sala Sporturilor din Constanta a fost gazda unui eveniment handbalistic deosebit, reprezentat de mansa a doua a turului trei din Cupa Cupelor, intre HCM si Sporting Lisabona. Portughezii au venit in Romania ferm hotarati sa remonteze diferenta de doua goluri inregistrata la Lisabona, si au inceput meciul cu piciorul pe acceleratie. Astfel, in minutul 15 al partidei scorul era de 8-3 in favoarea lor, iar elevii lui Aihan Omer incepeau sa-si puna probleme. A fost probabil un dus rece, pentru ca handbalistii constanteni s-au mobilizat si au inceput incet incet sa puna stapanire pe joc. Si iata ca dupa ce s-au apropiat din ce in ce mai mult pe tabela de scor, au ajuns sa conduca cu 15-12 in minutul 28 si sa termine prima repriza in avantaj (16-13). De remarcat ca un aport substantial la aceasta revenire spectaculoasa l-au avut cei aproximativ 2000 de spectatori prezenti la meci. Atmosfera creata a fost de-a dreptul fantastica, galeria incurajand echipa pe tot parcursul partidei si insufletind restul publicului prin scandarile ei. A doua parte a intalnirii a decurs destul de linistit pentru echipa noastra, care a intrat in teren mult mai bine organizata, a stat mult mai bine in aparare si a profitat de orice greseala a adversarului. Iar cu zece minute inainte de final, cand meciul era ca si jucat, constantenii si-au permis sa creeze si faze spectaculoase, spre deliciul publicului. Rezultatul final a fost de 28-22 pentru HCM, care cu scorul general de 60-52 se califica in sferturile de finala ale acestei competitii. Surpriza cea mai mare a venit de la Florin Nicolae, care a uimit asistenta prin aruncarile sale puternice si precise. De altfel, acest jucator a fost si principalul marcator al constantenilor, cu opt reusite. S-a mai remarcat, la fel ca in multe alte meciuri, portarul de fier al HCM-ului, Ionut Rudi Stanescu, acesta demoralizand practic jucatorii portughezi prin interventiile sale reusite, 20 la numar. Iata in continuare si echipa care a reusit aceasta mare performanta, precum si restul marcatorilor: Ionut Stanescu, Mihai Popescu (portari), Silviu Baiceanu, Marius Stavrositu (6 goluri, doua din 7 m), George Buricea (1), Sandu Iacob (7), Alexandr Adzic (1), Miodrag Kazic, Milutin Dragicevic, Ionut Saulescu (1), Denis Ali, Mihai Timofte (2), Laurentiu Toma (2) si Florin Nicolae (8). Asadar, un meci mare facut de handbalistii de pe litoral, in care acestia au demonstrat intr-adevar ca se pot "bate" cu orice echipa din Europa, si ca pot ajunge sezonul acesta cat mai departe in Cupa Cupelor. Mentionam ca in urmatoarea faza a competitiei, HCM Constanta ar putea intalni echipe provenite din Liga Campionilor (locul trei), iar acest lucru va fi stiut cu siguranta dupa tragerea la sorti, care va avea loc marti, 15 noiembrie, la orele 11.00.