14:14 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM a scăpat victoria la Turda în ultima secundă

07 Oct, 2013 00:00 1213 Marime text
Campioana României la handbal masculin, HCM Constanţa, nu a câştigat meciul de ieri, din etapa a cincea a Ligii Naţionale, înregistrând doar o remiză, 23-23, pe terenul formaţiei Potaissa Turda. S-au întâlnit primele două echipe din clasament, înaintea partidei, dar la pauză HCM a condus cu 13-8. Pe parcursul părţii secunde însă, gazdele au revenit şi s-au apropiat ameninţător. Finalul a fost de infarct. Cu 13 secunde înainte de ultimul fluier al arbitrului, la scorul de 23-22 pentru HCM, portarul constănţean Mihai Popescu a avut o intervenţie foarte bună, care nu a fost însă de ajuns pentru victoria oaspeţilor.

Mingea a rămas la Potaissa, iar în ultima secundă de joc aceasta a marcat golul egalizator, în ciuda protestelor antrenorului lui HCM, Zvonko Sundovski. În cinci meciuri, campioana are trei victorii şi două egaluri, iar în etapa viitoare va juca la Constanţa cu U Poli Timişoara.
În prima ligă feminină, CSU Neptun a pierdut şi al cincilea meci jucat, 25-31 (10-18) pe teren propriu cu formaţia Corona Braşov. Gazdele s-au ţinut aproape de adversara sa doar în primele 15 minute (5-7), braşovencele distanţându-se apoi. A avut opt goluri avans la pauză, iar pe parcursul reprizei secunde a condus şi cu 11 goluri (de trei ori chiar, 21-10, 23-12, 25-14). Golurile lui CSU Neptun au fost realizate de Tiron - 10, Zlăvog - 7, Toma - 4, Lazăr - 1, Mărginean - 1, Enescu - 1 şi Ionescu - 1. În runda următoare, constănţencele evoluează în fieful echipei SCM Craiova.