00:03 17 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM a mai trecut de un hop

24 Sep, 2005 00:00 760 Marime text

# Echipa constanteana a invins joi seara pe Dinamo Bucuresti, fiind la al doilea mare succes din acest sezon, dupa cel impotriva lui Minaur Baia Mare * Dramatismul a fost cuvantul de ordine al meciului, spectatorii care au umplut arena neavand nimic de regretat * Rudi Stanescu s-a remarcat in prima parte prin interventiile sale excelente, el "inchizand" poarta minute bune in sir * Partea secunda a fost foarte echilibrata, golul victoriei fiind inscris de catre Silviu Baiceanu * Arbitrajul a fost contestat de catre ambele parti, iar publicul a depasit de multe ori limita decentei in scandarile sale, fiind amenintat de catre observatorul federal cu intreruperea disputei

Joi dupa amiaza, Sala Sporturilor din Constanta a gazduit unul dintre cele mai asteptate meciuri de handbal ale acestui sezon, HCM-Dinamo Bucuresti. Desi existau temeri in privinta numarului de spectatori (acestia fiind "ispititi" sa stea acasa, atat din pricina ploii, cat si pentru faptul ca partida era televizata), arena s-a umplut pana la urma aproape integral, iar publicul nu a avut ce regreta. In primul rand, constantenii au reusit sa invinga, iar spectacolul handbalistic a fost pe masura. Faze spectaculoase, evolutii excelente ale elevilor lui Aihan Omer, dramatism, si in final o victorie meritata a HCM-ului, iata coordonatele confruntarii de joi dintre cele mai bune echipe de handbal din Romania. Miza partidei si-a spus cuvantul de la bun inceput, fiecare dintre combatante fiind mai degraba interesata sa se apere cat mai bine, decat sa atace. Acest lucru s-a reflectat si in scorul strans de pe tabela (in minutul 12 era abia 6-4 pentru constanteni). In aceasta perioada de joc, s-a remarcat din plin portarul Rudi Stanescu, ale carui interventii miraculoase au ridicat sala in picioare, spectatorii scandandu-i numele minute in sir. A existat chiar un moment cand Stanescu a dat impresia ca a "inchis" poarta, el respingand din toate pozitiile posibile aruncarile dinamovistilor. Oricum, prima repriza a fost una destul de echilibrata, constantenii fiind foarte buni pe recuperari si inscriind de multe ori in aceasta maniera. Scor la pauza, 12-9 pentru HCM, si Stanescu&Co plecau linistiti la vestiare. A doua parte a meciului a adus in teren o echipa Dinamo mai hotarata, aceasta inscriind rapid trei goluri si egaland situatia. Din acel moment s-a mers "cap la cap", insa in avantaj s-au aflat mai tot timpul constantenii, cu exceptia a doua momente cand adversarii lor au condus cu un gol diferenta. Finalul a fost dramatic, Dinamo ratand o buna ocazie de a obtine un rezultat pozitiv, pentru ca in momentul urmator, Silviu Baiceanu sa inscrie cu sange rece golul ce a pastrat cele doua puncte la Constanta. Scor final 22-21 pentru HCM, iar echipa lui Omer se poate lauda ca a mai trecut de un hop important in acest tumultos debut de sezon, dupa cel de la Baia Mare.Sandu Iacob, cel mai bun Asa cum ne-a obisnuit, Sandu Iacob a fost si de data aceasta cel mai bun marcator, cu sapte reusite. El a fost urmat de Florin Nicolae (cu patru), Laurentiu Toma si Silviu Baiceanu (cate trei), Ionut Saulescu (doua), Buricea, Dragicevic si Butulija (cate unul). Iata si componenta celor doua protagoniste de joi- HCM Constanta: Stanescu, Popescu, Baiceanu, Stavrositu, Buricea, Iacob, Toma, Ali, Giotoiu, Soldanescu, Dragicevic, Butulija, Nicolae si Saulescu. De cealalta parte, antrenorul Stefan Constantin a rulat urmatoarea garnitura: Barza, Dragomir, Varo (portari), Gheonea (principalul marcator al "cainilor", cu sase reusite), Voica, Purcarea (3), Cozma (4), Jurca (4), Anca, Plesoskih (2), Bibirig, Skiba, Armanu (1) si Balea (1). Arbitrajul, format din cuplul de "internationali" Pavel/State (Buzau), a fost contestat in dese randuri, atat de constanteni, cat si de dinamovisti, la final iscandu-se chiar si o disputa destul de tensionata pe aceasta tema. Publicul spectator a incurajat frenetic formatia favorita, uneori scandarile trecand de limita decentei. Acest lucru l-a determinat pe observatorul partidei sa ameninte cu intreruperea meciului, ceea ce i-a intaratat si mai tare pe "tifosi", care au raspuns cu un nou val de cuvinte grele. Momentul delicat a fost totusi depasit de trimisul federatiei, care a inteles ca este imposibil de realizat o atmosfera "cuminte" la un astfel de derby. In urma acestei victorii, HCM Constanta se afla pe primul loc al clasamentului, cu sase puncte si golaveraj 108-73. In urmatoarea etapa, care se va desfasura maine, constantenii se vor deplasa la Caracal, unde vor intalni pe Romvag din localitate, echipa aflata in acest moment pe penultima pozitie.