18:15 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HC Dobrogea Sud, victorie mare în deplasare cu HC Odorhei şi calificare în Final 4 al Cupei României! (galerie foto+video)

01 Feb, 2016 00:00 2708 Marime text

Liderul Seriei A din Divizia A de handbal masculin, HC Dobrogea Sud Constanţa, a realizat o victorie deosebit de importantă, sâmbătă, în sferturile de finală ale Cupei României.

Echipa constănţeană a învins în deplasare echipa clasată pe locul secund în Liga Naţională, HC Odorhei, şi s-a calificat în turneul Final 4 (semifinale) al Cupei României. Dobrogea Sud s-a impus cu 34-30, după ce, la pauză, gazdele conduceau cu 16-14.

Pentru constănţeni au marcat L. Toma - 7 goluri, Vujadinovic - 6, Cutura, Angelovski, Buricea - câte 5, Rakcevic - 4 şi Săulescu - 2. Alte două echipe calificate în Final 4 sunt CSM Bucureşti şi Dunărea Călăraşi, în urma partidelor: CSM Bucureşti - HC Adrian Petrea Reşiţa 31-30 (15-10) şi Dunărea Călăraşi - Dinamo 32-29 (15-13). Astăzi, de la ora 17.30, se dispută ultimul sfert de finală din Cupă, Steaua - CSM Ploieşti.

Cristian Bărbulescu - „E foarte complicat“

Tot sâmbătă, s-a jucat meciul de handbal feminin CSU Neptun Constanţa - HC CSO Activ Plopeni, din etapa a 14-a a Diviziei A. Gazdele au înregistrat o nouă înfrângere, 26-30 (13-15), şi au doar două victorii în 12 partide jucate, în restul de zece confruntări înregistrând eşecuri. Golurile CSU Neptun din partida de sâmbătă au fost înscrise de Mariana Filip - 15, Bianca Căldare - 4, Adriana Muşat - 4, Andreea Ciucanu - 2 şi Georgiana Ciuică - 1.

„E diferenţă foarte mare între ce am jucat la Bucureşti, etapa trecută, şi ce am jucat acum. Ne lipseşte experienţa. Curajul se capătă în mulţi ani. E foarte complicat, dar asta e. Văd un retur fluctuant. Am crezut că suntem constanţi. Am început bine, iar partida de astăzi îmi dovedeşte că niciun meci nu seamănă cu altul. Ăsta e nivelul, acestea sunt posibilităţile acum. Defilăm cu ce avem“, a declarat Cristian Bărbulescu, antrenorul principal al CSU Neptun.

În etapa viitoare, constănţencele întâlnesc în deplasare HM Buzău, liderul clasamentului.

Sursa foto: HC Dobrogea Sud - Facebook (HC Dobrogea Sud Constanta); CSU Neptun - Paul Alexe