02:27 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Handbaliştii juniori II de la HC Farul, pregătiţi de Enis Murtaza, s-au calificat la turneul semifinal II

10 May, 2016 00:00 4042 Marime text

Echipa de juniori II a Handbal Club Farul Constanţa (antrenor, Enis Murtaza) a obţinut calificarea la turneul semifinal II al Campionatului Naţional, după ce a câştigat grupa a şasea a turneului semifinal I, desfăşurată în Sala Sporturilor din Ovidiu.

Constănţenii au învins în toate cele trei partide jucate, înregistrând rezultatele: 20-19 (12-10) cu CSM Progresul Băileşti, 27-16 (17-6) cu LPS Banatul I Timişoara şi 22-15 (13-5) cu LPS I. Balas Soter Buzău. Clasamentul final a fost: 1. HC Farul - 6p (golaveraj 69-50), 2. Buzău - 4p, 3. Băileşti - 2p, 4. Timişoara - 0p.

Turneul semifinal II (ultima etapă înaintea turneului final) se dispută între 27 şi 29 mai, iar formaţia de pe litoral va avea ca adversare în grupă echipele Potaissa Turda, LPS Suceava şi CSS Craiova, primele două clasate urmând a accede la etapa finală.

La turneul semifinal I a evoluat şi CSS Medgidia, care nu a obţinut însă calificarea mai departe, după ce s-a situat pe locul trei în grupa cinci, de la Moreni. Formaţia dobrogeană a totalizat două puncte, având o victorie şi două eşecuri: 26-25 (14-12) cu HC 2003 Aleşd, 26-29 (11-12) cu CSS Craiova şi 21-37 (10-18) cu CSM Bucureşti. Clasament final: 1. Bucureşti - 6p, 2. Craiova - 4p, 3. Medgidia - 2p, 4. Aleşd - 0p.