20:42 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Halep a fost la un set de cea mai mare victorie din carieră

24 Jun, 2011 00:00 1214 Marime text
halep.jpgSimona Halep a fost eliminată de fosta lideră mondială, americanca Serena Williams, în turul secund al turneului de la Wimbledon.

Constănţeanca a început în forţă partida şi s-a distanţat la 5-2 în primul set, pe care l-a şi câştigat cu 6-3. Din păcate experienţa americancei şi-a spus cuvântul, Simona cedând setul secund cu 6-2. În decisiv, Serena Williams (locul 25 în clasamentul WTA) nu a dat nicio şansă româncei şi s-a impus cu 6-1, avansând astfel în turul trei al competiţiei de pe iarba londoneză. Pentru calificarea în turul 2 al turneului britanic, Halep va primi 20.125 de lire sterline. Tot ieri a fost eliminată şi ultima reprezentantă a României pe tabloul feminin, Alexandra Dulgheru pierzând partida contra rusoaicei Svetlana Kuznetsova (cap de serie numărul 12), cu scorul de 6-0, 6-2, după 51 de minute de joc.