12:20 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Goluri de pus în ramă cu Sparta Praga Academia Hagi a debutat cu o victorie la Future Talent Cup

12 Oct, 2016 00:00 2068 Marime text
Echipa Under-17 de la Academia de fotbal „Gheorghe Hagi“ a debutat cu o victorie, ieri, la turneul internaţional Future Talents Cup U-17, care se desfăşoară în capital Ungariei, Budapesta.

Formaţia pregătită de Constantin Fălină s-a impus cu 2-1 (1-1) în faţa cehilor de la Sparta Praga, graţie golurilor marcate de Cosmin Tucaliuc (21) şi Bogdan Călin (55). Tucaliuc a transformat impecabil o lovitură liberă de la peste 25 de metri, în timp ce Călin a înscris cu un şut spectaculos din afara careului. Sparta Praga a marcat în minutul 15, când Podoreanu a deviat în proprie poartă o finalizare a unui atacant ceh. Pentru Academia Hagi au jucat: Micu - Sabangeanu, Leca, Podoreanu (18 Vlad), Ghiţă - Gherghiceanu, Bandula (36 Călin), Tucaliuc - Oană (58 Girsik), Halep (45 Matiş), Pop (58 Munteanu).
Ieri, în grupa C a competiţiei budapestane s-a mai jucat meciul Partizan Belgrad U17 - Ferencvaros U17, iar în continuare programul este următorul: astăzi - ora 10.30 - Academia Hagi U17 - Partizan Belgrad U17, ora 15.00 - Ferencvaros U17 - Sparta Praga U17; joi, 13 octombrie - ora 10.30 - Sparta Praga U17 - Partizan Belgrad U17; ora 15.00 - Academia Hagi U17 - Ferencvaros U17.

La Future Talents Cup se joacă două reprize a câte 35 de minute, iar formaţia constănţeană participă cu următorul lot: Rareş Micu, Ştefan Muşat - portari; Alexandru Sabangeanu, Robert Ghiţă, Marius Leca, Daniel Podoreanu, Antonio Vlad, Darius Grosu, Raini Bandula, Bogdan Călin, Giani Gherghiceanu, Rareş Oană, Răzvan Matiş, Aron Girsik, Dimciu Halep, Louis Munteanu, Alexandru Pop, Cosmin Tucaliuc. Stafful tehnic e format din Constantin Fălină (antrenor), Andrei Florescu (antrenor cu portarii), Adrian Postaru (maseur) şi Vasilică Tudor (team manager).