05:26 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Gol din lovitură liberă la Naţională pentru fotbalistul constănţean Ionuţ Mitriţă

21 Feb, 2014 00:00 3018 Marime text
Fotbalistul Ionuţ Mitriţă, de la Academia Hagi, a înscris unul dintre golurile echipei naţionale de fotbal până în 19 ani a României, care a întrecut cu 3-2 (0-1) echipa similară Italia Lega Pro, cu ocazia unui meci amical jucat la Mogoşoaia. Mitriţă a deschis scorul, în minutul 52, din lovitură liberă. Celelalte goluri ale României au fost marcate în minutele 58 şi 90+4 (din penalty), italienii punctând în minutele 35 şi 85. Antrenorul principal al tricolorilor, Ştefan Iovan, a folosit următorii jucători: Petrariu (59 Ignat) - Băjan, Achim, Dumitraşcu (67 A. Ionescu), V. Nicolae - Vână (46 Şerban), B. Vasile (71 Boboc), Mitriţă - Bărbuţ (46 R. Radu), Puşcaş (59 Răzdan), Târnovan (46 Cerlinca). Pe lângă Mitriţă, alţi patru constănţeni au jucat în echipă: Cosmin Achim, Bogdan Vasile, Ionuţ Vână (toţi, de la Academia Hagi) şi Robert Băjan (de la FC Farul). România U-19 este calificată la Turul de Elită al Campionatului European, unde va evolua în grupa a 6-a, alături de Rusia, Austria şi Norvegia. Turneul se va desfăşura la Bucureşti, între 5 şi 10 iunie a.c., iar prima clasată va obţine calificarea la turneul final al Campionatului European (Ungaria, 19 - 31 iulie a.c.).