06:14 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Florinel Coman şi Ianis Hagi au marcat golurile României din remiza cu Suedia

08 Oct, 2015 00:00 2473 Marime text

Echipa naţională Under-18 a României, formată din jucători născuţi după 1 ianuarie 1998, a remizat, scor 2-2, cu reprezentativa similară a Suediei, într-un meci amical disputat la Piteşti.

Ambele reuşite ale tricolorilor au purtat semnăturile a doi jucători de la Academia Hagi, Florinel Coman (în minutul 26) şi Ianis Hagi (în minutul 60). Pentru scandinavi au punctat Lidberg (13) şi Stoianovic (90+4). În afara lui Coman şi I. Hagi, selecţionerul Costel Enache a folosit în acest meci alţi cinci jucători ai Academiei Hagi: Tiberiu Căpuşă, Virgil Ghiţă, Szabolcs Kilyen, Andrei Ciobanu şi Carlo Casap.

Jucătorii constănţeni au evoluat astfel: Tiberiu Căpuşă - fundaş dreapta, a fost titular şi a jucat tot meciul; Virgil Ghiţă, fundaş central, a fost titular şi a jucat tot meciul; Szabolcs Kilyen, fundaş central, a fost titular şi a jucat până în minutul 60; Andrei Ciobanu, atacant, a intrat pe teren în minutul 73; Ianis Hagi, mijlocaş ofensiv, a fost căpitanul echipei, a înscris al doilea gol al tricolorilor şi a evoluat până în minutul 73; Carlo Casap, atacant, a fost titular şi e evoluat până în minutul 60; Florinel Coman, atacant, a fost titular, a marcat primul gol al României şi a jucat tot meciul. Meciul revanşă România U-18 - Suedia U-18 este programat astăzi, de la ora 15.00, tot la Piteşti.

Sursa foto: Facebook