11:52 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Elevii lui Gică Hagi au revenit de la 0-2 Florin Cernat, două goluri la debutul la FC Viitorul (galerie foto)

13 Jul, 2015 00:00 1539 Marime text
FC Viitorul a debutat cu o remiză pe teren propriu în ediţia 2015/2016 a Ligii 1. Sâmbătă, la Ovidiu, pe arena de la Academia Hagi (care a găzduit în premieră un meci din prima ligă), elevii lui Gică Hagi şi fosta campioană CFR Cluj au terminat 2-2, după ce oaspeţii au condus cu 2-0 după primul sfert de oră, graţie reuşitelor lui Tade (12) şi Guimaraes (15). Viitorul a revenit pe tabelă în urma golurilor căpitanului Florin Cernat, din minutele 33 şi 56, ambele din penalty.

Cele două formaţii au fost: FC Viitorul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Hodorogea, Munteanu (46 R. Marin), Mitrea, Ganea - Benzar, Filip, Aganovic (69 Achim) - I. Hagi (54 Mitriţă), Cernat, Fl. Tănase; CFR Cluj (antrenor, Francisc Dican): Marc - Dani, Larie, L. Goian, Camora - Tiago, Petrucci, N. Roşu (77 Mureşan), Jakolis (83 Păun) - Guimaraes (69 Cristian Lopez), Tade. „Având în vedere că am fost conduşi cu 2-0 încă din minutul 15, mă declar mulţumit de egal. Am arătat bine în ofensivă. Mai trebuie să ne omogenizăm şi să mai exersăm jocul fără minge, întrucât calitate avem. Cu timpul, vom creşte în joc. Le mulţumim spectatorilor care au venit şi îi aşteptăm şi în continuare alături de noi“, a spus Hagi.

La Viitorul nu a evoluat fundaşul dreapta Cristian Manea, cel mai tânăr internaţional din istoria României (a debutat la Naţionala mare la 16 ani nouă luni şi 22 de zile). Tânărul jucător va evolua în străinătate, Chelsea urmând a-l împrumuta pentru început la o formaţie din Belgia. În etapa viitoare, FC Viitorul va juca în deplasare cu FC Botoşani, luni, 20 iulie, de la ora 21.00, în direct la Dolce Sport, Digi Sport şi Look TV.
Sursa foto: Academia Hagi