08:03 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul II, succes în fieful lui Dinamo II Axiopolis Cernavodă a deschis scorul în meciul din deplasare cu liderul Metaloglobus

08 May, 2017 00:00 3557 Marime text
Echipa de fotbal Axiopolis Cernavodă a pierdut la limită, scor 2-3 (1-1), partida din etapa a 23-a a Ligii a 3-a, seria secundă, în care a întâlnit în deplasare liderul clasamentului, Metaloglobus Bucureşti, echipă care a promovat deja în Liga a 2-a.

Pregătiţi de Ionel Melenco, oaspeţii au deschis însă scorul, în minutul 30, prin Husein, dar s-au văzut egalaţi cu un minut înainte de pauză (Voican), cele două echipe intrând la cabine cu 1-1. În partea secundă, Metaloglobus a ridicat scorul la 3-1 (Stângă 55, Potecea 59), iar Axiopolis a redus din diferenţă în prelungiri (Moise 90+1), 2-3, acesta rămânând scorul final. Echipa din Cernavodă a jucat cu: Celnicu - Rusu, Zaharia, Andrescu, V. Hristu (60 Dogaru) - M. Hristu, R. Moldoveanu, Vieru (75 Dumitrescu), L. Gheorghe - Zugravu (46 Moise), Husein. Rezerne neutilizate au fost Abibula, Sasu şi Ad. Cristea, portarul Nanu fiind indisponibil din pricina unei accidentări cu care s-a ales în meciul lui Axiopolis Cernavodă II cu CS Peştera, din Liga a 6-a a judeţului Constanţa.

Au punctat şi în prelungiri

„Am întâlnit o echipă valoroasă, promovată în liga secundă. În plus, Metaloglobus venea după o înfrângere surprinzătoare în etapa precedentă, în deplasare cu Petrolistul Boldeşti, şi a ţinut să se revanşeze pentru acest eşec, astfel că a folosit echipa standard. Prima repriză a fost echilibrată. Am deschis scorul, iar apoi am luat gol înainte de pauză. În partea secundă, gazdele s-au distanţat la 3-1 după două goluri înscrise în urma unor mingi aruncate peste fundaşii noştri centrali. După aceea, am mai avut şi noi o ocazie, dar am înscris doar în minutul 90+1. Era însă prea târziu ca să mai putem egala. Mai avem două meciuri acasă, din care trebuie să luăm punctaj maxim, şi unul în deplasare“, a declarat Gheorghe Stănculescu, preşedintele secţiei de fotbal a clubului Axiopolis.

Alexandru Cicâldău, decisiv pentru Dinamo II

Cealaltă reprezentantă a judeţului Constanţa în seria secundă a Ligii a 3-a, FC Viitorul II (antrenori, Cristian Cămui şi Vasile Mămăilă), a câştigat în această etapă pe terenul lui Dinamo II şi ocupă locul doi în clasament. Scorul de 1-0 a fost stabilit de golul lui Alexandru Cicâldău, din minutul 27. Oaspeţii au evoluat în formula: Tordai - Kilyen, Ghiţă, Mladen (46 Căpuşă), Panait - Neniţă, Dumitrescu (46 Băluţă), Cicâldău (46 Măţan) - Stoica (75 Dani Lopez), C. Ene, Drăguş.

Rezultatele şi clasamentul

În celelalte partide s-au înregistrat rezultatele: Petrolistul Boldeşti - CS Tunari 0-5, Viitorul Domneşti - Astra II Giurgiu 3-1, Delta Dobrogea Tulcea - Arsenal Malu 3-0 (Arsenal s-a retras din campionat), Înainte Modelu - Unirea Slobozia 2-2 şi SC Popeşti-Leordeni - CSM Olteniţa 2-0. Clasament: 1. Metaloglobus - 57p, 2. FC Viitorul II - 40p, 3. Slobozia - 40p, 4. Domneşti - 37p, 5. Popeşti Leordeni - 36p, 6. Tunari - 36p, 7. Tulcea - 34p, 8. Dinamo II - 32p, 9. Astra II - 32p, 10. Cernavodă - 30p, 11. Olteniţa - 28p, 12. Modelu - 25p, 13. Boldeşti - 19p, 14. Malu - 0p.

Sursa foto: Facebook (Denis Husein)