18:40 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul debutează astăzi în noua ediţie a Ligii 1

22 Jul, 2016 00:00 1439 Marime text

FC Viitorul debutează astăzi în ediţia 2016/2017 a Ligii 1. Clasaţi pe locul cinci în sezonul trecut şi calificaţi în premieră în cupele europene, elevii lui Gică Hagi îşi doresc să depăşească în noua stagiune performanţa din ediţia 2015/2016. Primul adversar din campionat este FC Voluntari, meciul jucându-se astăzi, de la ora 18.30, pe terenul adversarilor constănţenilor. Partida este chiar cea care deschide sezonul!

„Începem în deplasare cu FC Voluntari, un meci greu. Ne vom bate însă pentru victorie. Adversarii au căpătat experienţă, nu mai sunt echipa de anul trecut, îl au acum şi pe Cernat. Plus un antrenor cu mare experienţă, Florin Marin, care pregăteşte foarte bine meciurile de acest gen. Trebuie să fim pregătiţi pe parcursul întregului an. Vom juca pentru trei puncte în fiecare partidă. Lucrurile sunt pe drumul cel bun la echipă“, a declarat managerul tehnic al FC Viitorul, Gică Hagi.

Ieri a avut loc, la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal, tragerea la sorţi a programului ediţiei 2016/2017 a Cupei Ligii. FC Viitorul va întâlni în optimile de finală ale competiţiei Rapid Bucureşti sau ACS Poli Timişoara. Constănţenii vor juca meciul în deplasare, în intervalul 8-10 august (în funcţie de televizări). Dacă va trece de acest prim tur, FC Viitorul va evolua în sferturi contra învingătoarei partidei dintre Concordia Chiajna şi Pandurii Tg. Jiu. Meciul se va juca la Ovidiu, în intervalul 7-8 septembrie. Deoarece s-au plasat pe primele două locuri în ediţia precedentă de campionat, Astra Giurgiu şi FC Steaua vor intra în Cupa Ligii Adeplast direct în sferturi de finală.

Sferturi de finală (7-8 septembrie)

meci 1: CFR Cluj / CS Universitatea Craiova - Gaz Metan Mediaş / ASA Târgu Mureş
meci 2: Astra Giurgiu - FC Voluntari / Dinamo Bucureşti
meci 3: Rapid Bucureşti (ACS Poli Timişoara) / FC Viitorul - Concordia Chiajna / Pandurii Târgu Jiu
meci 4: FC Botoşani / CSMS Iaşi - Steaua

Semifinale (21-22 decembrie - turul, 1-2 martie 2017 - returul)