06:52 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Alungate de ploaie FC Farul şi Dacia Unirea Brăila au remizat la Galaţi

20 Aug, 2015 00:00 2018 Marime text
Divizionarele secunde Dacia Unirea Brăila şi FC Farul au încheiat la egalitate meciul amical jucat, ieri, la Galaţi. Scorul a fost 1-1. Brăilenii au deschis scorul în minutul 35, din lovitură liberă, iar faristul Adrian Pătulea a stabilit scorul final în minutul 60, din penalty.

Confruntarea s-a disputat la Galaţi, pe terenul sintetic „Siderurgistul“, cele două formaţii recurgând la această soluţie după ce suprafaţa de joc a arenei din Brăila a devenit impracticabilă în urma ploilor din ultimele zile. Antrenorii Farului, Constantin Gache, Ion Barbu şi Gică Mina, au început meciul cu următoarea echipă: I. Dinu - Meleandră, M. Rusu, D. Bratu, Barna - Milea, Ad. Ionescu, Cristocea, Nicorec - Butoi, Pătulea. Chiţu şi S. Ilie s-au confruntat cu probleme medicale, nu importante însă, şi n-au fost luaţi la meci, rămânând la Constanţa. Nu a jucat nici Fl. Pătraşcu, a cărui accidentare e bine-cunoscută. La Galaţi, după pauză au fost folosiţi restul jucătorilor din lot, printre care Olaru, Băjan, Al. Grigoraş, Al. Matei, Otei, Plămadă, Vieru sau Corcoveanu. Pentru CF Brăila, la care a jucat titular atacantul Alexandru Muscă, transferat de curând de la FC Farul, a marcat Necoară. „Ar fi trebuit să câştigăm, pentru că am avut mai multe ocazii de gol şi am condus ostilităţile. La golul brăilenilor, mingea expediată din lovitură liberă a fost deviată de zidul nostru. În plus, am mai avut două lovituri de la 11 m clare, care nu ne-au fost însă acordate“, a declarat antrenorul secund Ion Barbu.