23:56 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Farul nu moare, Farul renaşte!“ După victoria cu Portul Constanţa, SSC Farul a devenit lider în Liga a IV-a (galerie foto şi video)

05 Sep, 2016 00:00 8707 Marime text
Suporter Spirit Club Farul Constanţa, echipa fanilor FC Farul, a urcat pe locul întâi în clasamentul Ligii a IV-a, în urma victoriei categorice de sâmbătă, de pe terenul Portului Constanţa

Fotbaliştii pregătiţi de Ion Barbu, Gică Mina (antrenori) şi Viorel Farcaş (director tehnic) s-au impus clar, cu 4-0 (1-0), dar în jocul lor a fost loc de mai bine. Cel puţin în repriza secundă, au fost multe minute în care oaspeţii n-au avut inspiraţie. Fără Răvoiu şi Ionuţ Florea (plecaţi la echipa naţională de fotbal pe plajă), SSC Farul i-a pierdut în timpul meciului şi pe Alex Grigoraş şi Pătraşcu (ambii cu probleme medicale), astfel că, în partea secundă, a evoluat şi antrenorul-jucător Ion Barbu.

Golurile au fost reuşite de Mazilu (16, 75), Bumbac (48) şi Vasile Şicu (78). SSC Farul a mizat pe jucătorii: Vl. Neagu - D. Popa, Fl. Pătraşcu (cpt.) (46 I. Barbu), Bumbac, C. Ciobanu - V. Şicu, Enghin Amet, Ochia, Beşleagă (81 Mândră) - Al. Grigoraş (34 Măgureanu), Mazilu. Ca în fiecare meci de până acum jucat în Liga a IV-a, SSC Farul a condus jocul, dar în special în partea secundă s-a chinuit o bună bucată de timp. La pauză, a fost 1-0, după ce golgheterul Mazilu a punctat cu capul. Oaspeţii şi-au creat mai multe ocazii, dar, rând pe rând, Mazilu, Beşleagă, Ciobanu sau Amet au ratat ţinta.

Portul a irosit un penalty

Portul Constanţa (antrenor, Doru Lupu) a jucat cu: Geangoş (cpt) - Ursoi, Abibula, Giurgiu, Malancă (81 A. Lupu) - Cl. Pascu (64 Plopu) C. Vasile, Ercan Amet (21 Pasmangiu), E. Gheorghe - Rotaru, T. Ionescu (50 Bolfan). Imediat după pauză, Bumbac a făcut 2-0 (tot cu o lovitură de cap), după care SSC Farul a combinat tot mai greu şi nu s-a mai arătat periculoasă aproape jumătate de oră. Pe final, Mazilu (75) şi Vasi Şicu (78) au speculat două mari erori personale în defensiva Portului şi au punctat lejer, ducând scorul la 4-0. Gazdele s-au aflat aproape de golul de onoare în minutul 89, însă Rotaru a ratat un penalty. Meciul a fost arbitrat de Cătălin Toader (Năvodari), asistat de Raul Stan (Constanţa) şi de Bogdan Bercea (Constanţa); observator, Cornel Bărbulescu (Constanţa).

Aplauze la scenă deschisă pentru Ion Barbu

La 39 de ani, Ion Barbu a apărut iar pe teren, jucând în partea secundă în locul lui Pătraşcu. „Barbone“ a evoluat ca în vremurile bune, necruţător în defensivă, periculos la fazele fixe în careul advers, dar şi sprintând în câteva rânduri din apărare spre atac, pentru a ajuta faza ofensivă. Pentru efortul său, „Barbone“ a cules aplauze la scenă deschisă din partea fanilor SSC Farul, care au făcut din nou spectacol. „Haide, Farul, joacă bine / Că noi suntem lângă tine!”, i-au încurajat permanent suporterii pe jucători. Minute bune după meci, suporterii cântau „A mea, dar şi a ta, a noastră, a tuturor / Farul nu moare, Farul renaşte / Echipa fanilor!”, fericiţi că SSC Farul a trecut pe primul loc în clasament, profitând de eşecul echipei Voinţa Valu lui Traian, lider înaintea etapei. Cornel Ciobanu (care s-a pregătit în ultima perioadă cu FC Farul) este ultima achiziţie a SSC Farul. Cu cele două goluri de sâmbătă, Alin Mazilu a ajuns la şapte reuşite în patru etape.

„Suporterii au fost iar de nota 20”

„Nu s-a pus la îndoială câştigătoarea partidei, cunoscându-se diferenţa dintre noi şi adversar, dar mai avem de pus la punct multe lucruri. Ne-am impus cu 4-0, însă scorul putea fi mai mare. Au avut şi jucători care ne-au lipsit. Suporterii au fost, ca întotdeauna, de nota 20. Îi felicit încă o dată şi vrem ca, la final, să le oferim promovarea. Mă simt bine pe teren, ca la 25 de ani“, a declarat Ion Barbu. În etapa viitoare, SSC Farul va juca în propriul fief (terenul ITC) cu Gloria Băneasa, sâmbătă, 10 septembrie, de la ora 17.00.

CS Năvodari, victorie cu 14-0

În meciul de juniori, Portul Constanţa a câştigat cu 8-0. În celelalte partide disputate sâmbătă s-au înregistrat rezultatele: Sparta Techirghiol - CS Agigea 2-7 la seniori (0-11 la juniori), Farul Tuzla - CS Mihail Kogălniceanu 3-0 (1-4), Gloria Băneasa - Unirea Topraisar 5-1 (2-3), Avântul Comana - CS Eforie 1-1 (4-1), Victoria Mihai Viteazu - Gloria Albeşti 2-2 (6-1), Ştiinţa Poarta Albă - Voinţa Valu lui Traian 5-3 (7-3) şi CFR Constanţa - CS Năvodari 1-3 (0-14). Marţi, 6 septembrie, se dispută ultima confruntare a etapei, CSO Ovidiu - Viitorul Fântânele (15.00 / 17.00).

Clasamentele Ligii a IV-a

La seniori - 1. SSC Farul - 12p (18-2 golaveraj, în urcare un loc faţă de etapa precedentă), 2. Agigea - 12p (19-5), 3. Valu lui Traian - 9p, 4. Năvodari - 9p, 5. Eforie - 7p, 6. Mihai Viteazu - 7p, 7. Poarta Albă - 7p, 8. Fântânele - 6p, 9. Mihail Kogălniceanu - 6p, 10. Albeşti - 5p, 11. Portul - 4p, 12. Comana - 4p, 13. Tuzla - 3p, 14. Ovidiu - 3p, 15. Băneasa - 3p, 16. CFR Constanţa - 3p, 17. Topraisar - 1p, 18. Techirghiol - 0p.

La juniori - 1. Năvodari - 12p (49-5), 2. Mihail Kogălniceanu - 12p (25-3), 3. Portul - 12p (20-2), 4. Mihai Viteazu - 9p, 5. Agigea - 9p, 6. SSC Farul - 9p, 7. Comana - 9p, 8. Fântânele - 6p, 9. Topraisar - 6p, 10. Valu lui Traian - 3p, 11. Ovidiu - 3p, 12. Băneasa - 3p, 13. Albeşti - 3p, 14. Techirghiol - 3p, 15. Poarta Albă - 3p, 16. CFR - 3p, 17. Eforie - 0p, 18. Tuzla - 0p.
Sursa foto şi video: ZIUA de Constanţa