15:29 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul, învinsă la Berceni, după un meci plin de evenimente Constantin Gache - „Acolo s-a rupt totul“

02 Nov, 2015 00:00 2156 Marime text

Seria victoriilor consecutive ale FC Farul din Liga a 2-a s-a oprit la trei, după ce, sâmbătă, „marinarii“ au pierdut meciul din deplasare cu ACS Berceni, contând pentru etapa a 11-a a campionatului. Gazdele s-au impus cu 1-0 (Epaminonda Nicu 47), înscriind într-o perioadă în care jucau în inferioritate numerică. Până la final, arbitrul a acordat trei cartonaşe roşii.

Farul a ratat mult în prima repriză, iar în minutul 45+1 ACS Berceni a rămas în zece oameni după ce portarul Stoian a primit cartonaşul roşu, pentru un henţ comis în afara careului. „Marinarii“ nu au putut să fructifice însă acest avantaj după pauză, mai mult, au primit gol şi au încheiat partida în nouă oameni, întrucât, pe final, Pătraşcu (77), pentru două galbene, şi Adrian Ionescu (89), roşu direct pentru fault ca ultim apărător, au fost şi ei eliminaţi. Epaminonda Nicu a înscris cu capul, în urma unui corner bătut de Pădureţu.

Cinci ocazii în prima repriză

„În prima repriză, am avut cinci ocazii clare, dar nu am putut marca. Am primit gol în urma unui corner, când adversarii jucau în zece, iar de acolo s-a rupt totul. În partea secundă, am dominat, dar în cea mai mare parte a timpului steril. Ne-am creat doar vreo două situaţii de gol. Sunt nemulţumit de cum au evoluat băieţii, la experienţa lor, după pauză. Dacă înscriam în primele 45 de minute, alta era soarta meciului”, a declarat Constantin Gache, antrenorul principal al Farului.

„Marinarii” au jucat cu: Gudea - Milea (5 Băjan; 76 Al. Grigoraş), M. Rusu (60 T. Bălan), D. Bratu, Barna - M. Ion, Ad. Ionescu, Fl. Pătraşcu (cpt.), Cristocea - Nicorec, S. Chiţu.

ACS Berceni (antrenor, Nelu Prună) a folosit echipa: Stoian - Cană (45+1 Manciu), Fâşie, E. Nicu (cpt.), A. Radu - M. Neagu, Al. Radu, Ettien, A. Pătraşcu - Pădureţu (82 C. Mihai), L. Dobre (70 Ionică).

Alexandru Gudea: „Îmi cer scuze“

În meciul de la Berceni, portarul titular al FC Farul, Alexandru Gudea, a avut o reacţie nepotrivită faţă de suporteri, ulterior cerându-şi scuze. „A avut loc un incident după golul gazdelor. Am avut o reacţie necontrolată faţă de suporteri. Nu mi-a fost reproşată faza, dar am fost înjurat şi le-am făcut fanilor un gest obscen. Vreau să le cer scuze. Îi respect foarte mult. A fost un gest urât din partea mea, care nu îmi stă în caracter. Toată vina îmi aparţine”, a declarat goal-keeper-ul Farului.

„Marinarii“ au coborât în clasament

Sâmbătă, în seria Farului s-au mai jucat meciurile: Gloria Buzău - CS Baloteşti 1-0 (Răduca 72 - din penalty), Bucovina Pojorâta - Academica Clinceni 3-4 (Juncănaru 11, M. Coman - 74, 87 / Vl. Bujor 53, 58, D. Benzar 79, Kuku 90+1), Dacia Unirea Brăila - Dunărea Călăraşi 1-1 (Puşcaşu 34 / Al. Stoica 48), SC Bacău - Rapid Bucureşti 0-3 (I. Popa 13, 60, Embalo 86).

Marţi, 3 noiembrie, de la ora 19.00, se dispute ultima confruntare a etapei, Oţelul Galaţi - Ceahlăul Piatra Neamţ. Rapid CFR Suceava a avut rundă liberă. Clasament: 1. Rapid - 22p, 2. Suceava - 19p, 3. Bacău - 19p, 4. Călăraşi - 17p, 5. Clinceni - 17p, 6. Farul - 17p, 7. Brăila - 17p, 8. Berceni - 15p, 9. Buzău - 10p, 10. Pojorâta - 9p, 11. Baloteşti - 9p, 12. Oţelul - 7p, 13. Ceahlăul - 4p.

În runda viitoare, FC Farul, care, în urma eşecului de la Berceni, a coborât două poziţii în clasament, întâlneşte la Constanţa CS Baloteşti, meciul fiind programat vineri, 6 noiembrie, de la ora 17.00.

Sursa foto: Paul Alexe