04:24 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul, din nou la retrogradare

26 Mar, 2008 00:00 747 Marime text

Ion Marin: "Imi asum responsabilitatea sa spun ca am fost executati de arbitri in ultimele meciuri"

Farul a inregistrat cea de-a doua infrangere consecutiva, dupa cea de la Cluj. "Rechinii" au pierdut pe teren propriu, in fata formatiei Pandurii Targu-Jiu, cu scorul de 2-1, si coboara, din nou, pe un loc retrogradabil. Fara doua piese de baza in primul unsprezece, formatia constanteana a capotat, pentru prima data in acest an, pe teren propriu, in fata echipei pregatite de Eugen Neagoe. Partida a inceput cum nu se putea mai rau pentru Farul, care s-a vazut condusa dupa numai 15 minute de joc. O centrare de pe partea stanga a lui Iordache este reluata in poarta, cu capul, de Alexandru Piturca. Dupa acest soc, jucatorii constanteni se dezmeticesc si, dupa numai cateva zeci de secunde, egaleaza prin Nae, care reia in poarta mingea centrata de Maxim, profitand si de greseala portarului Mingote, care a scapat balonul din maini. Dupa pauza, jocul celor doua echipe a mai scazut in intensitate, iar pana aproape de finalul partidei nu s-a mai inregistrat nicio faza notabila la cele doua porti. In minutul 79, insa, Rus reia cu capul din careul gazdelor, Vlas iese sa-l blocheze, insa il faulteaza pe jucatorul Pandurilor. In urma acestui contact, arbitrul Serea acorda penalty, transformat, fara probleme, de Ilie Iordache, care a stabilit si scorul final. Dupa acest esec, Farul a coborat pana pe locul 15 in clasamentul Ligii I, ultimul retrogradabil.

Memoriu impotriva arbitrilor

Dupa meci, tehnicianul Farului, Ion Marin, a acuzat maniera de arbitraj a brigazii, sustinand ca, in acest meci, echipa sa a fost "executata" de arbitrii intalnirii. "Nu am mai reusit un joc bun. A fost o lupta oarba. Este a sasea etapa cand atacul este steril. Un nou meci de sase puncte pierdut. Consider ca am fost executati de arbitri. Nu cred ca a fost 11 metri. Memoriile noastre din toamna si pana acum s-au intors ca un bumerang. Imi asum responsabilitatea sa spun ca am fost executati. Am fost surprins, pentru ca stiam ca Serea este un arbitru bun, m-a uimit si faptul ca, dupa fluierul de final, brigada de arbitri a parasit repede terenul, inaintea jucatorilor. Trebuie sa speram in continuare, am fost executati la Cluj, aici, cu Dinamo. Este foarte greu sa mai inteleg cum isi fac datoria acesti arbitri", a spus Marin. De asemenea, conducerea Farului va depune un memoriu impotriva brigazii de arbitri de la acest meci. "Ne-am gandit sa facem memoriu si chiar daca riscam sa ii suparam si mai mult pe arbitri, vom face din nou memoriu", a spus presedintele Constantin Gache. Farul va intalni etapa viitoare, in deplasare, formatia Unirea Urziceni.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}