02:46 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Sorin Chiţu, din nou decisiv Farul a schimbat macazul şi a scos Rapidul de pe şine

07 Sep, 2015 00:00 2040 Marime text
FC Farul a realizat, aseară, prima victorie din această ediţie a Ligii a 2-a, trecând la Constanţa de Rapid Bucureşti, principala contracandidată la promovarea în primul eşalon. Scorul a fost 1-0, în urma golului marcat de Sorin Chiţu, în minutul 70.

În faţa unor tribune mai populate faţă de ultimele meciuri şi graţie unei reprize secunde mult mai bune decât prima parte, „marinarii” au trecut cu bine de disputa cu Rapid, la capătul unui joc în care au luptat şi au făcut mare risipă de energie. În minutul 45, Farul a marcat, prin Pătulea, dar golul a fost anulat în cele din urmă pe semnalizarea (pentru un henţ) a asistentului Ionuţ Babadac. Rapid a fost aproape de gol în minutul 60 (bară din careu a lui Nkoiy), pentru ca, zece minute mai târziu, Sorin Chiţu să fie omul potrivit la locul potrivit să să puncteze din apropiere pentru victoria Farului. Pregătite de Constantin Gache, Ion Barbu şi Gică Mina, gazdele au evoluat în formula: Gudea - Milea, M. Rusu, D. Bratu, Barna - Ad. Ionescu - M. Ion, Cristocea (cpt.) (90 Al. Grigoraş), Nicorec (86 Băjan) - Pătulea (90+3 Butoi), S. Chiţu. Rapid (antrenor, Dan Alexa) i-a folosit pe: Andres - Kusmir, Robuste, Grassi, Josl - Moke (cpt.), I. Popa (67 Luque), Trandu - Tudoran, Nkoiy (60 Djalo), G. Ganea (75 Burcea).

Constantin Gache: „Un meci reuşit, care ne dă speranţe”

„Este o victorie meritată. La început, în ciuda experienţei noastre, am fost parcă speriaţi de numele Rapidului. Nu am intrat normal în meci, iar în prima parte am jucat de parcă îi antrenam la cap pe fundaşii adverşi. După pauză însă situaţia s-a schimbat. La cabine le-am spus băieţilor că au experienţă şi că pot juca fotbal, dar nu ştiu de ce nu o fac, şi că trebuie să evoluăm pe jos, repede şi să pasăm mai mult. Aşa s-a întâmplat, iar jocul a fost unul reuşit, care ne dă speranţe. Sigur, formaţia poate mai mult şi aveam nevoie de această descătuşare”, a declarat Constantin Gache. „Cred că am controlat meciul, iar în multe momente am fost echipa mai bună. Nu am marcat însă, iar după ce am avut o bară, a înscris Farul. Încă nu suntem omogeni şi ne-a fost greu, pentru că Farul a jucat cu ambiţie şi s-a apărat supranumeric, uneori şi în zece oameni”, a punctat şi Dan Alexa.

Muscă i-a adus victoria Daciei Unirea Brăila

În celelalte meciuri ale rundei s-au înregistrat rezultatele: Rapid CFR Suceava - Bucovina Pojorâta 2-1 (M. Enciu 21, E. Sandu 80 / Buhăcianu 51), SC Bacău - Dacia Unirea Brăila 0-1 (Muscă 76), Oţelul Galaţi - Dunărea Călăraşi 0-1 (V. Alexandru 12) şi ACS Berceni - Academica Clinceni 1-1 (Al. Radu 62 / Vl. Bujor 34). Partida Gloria Buzău - Ceahlăul Piatra Neamţ a fost amânată, iar CS Baloteşti a stat. Clasament: 1. Brăila - 6p, 2. Clinceni - 4p, 3. Călăraşi - 4p, 4. Rapid - 3p, 5. Ceahlăul - 3p, 6. Suceava - 3p, 7. Farul - 3p, 8. Buzău - 1p, 9. Berceni - 1p, 10. Pojorâta - 1p, 11. Bacău - 1p, 12. Baloteşti - 0p, 13. Oţelul - 0p. În etapa viitoare, sâmbătă, FC Farul are rundă liberă, urmând a disputa un meci amical.