15:55 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Esec pentru FC Viitorul in amicalul cu Delta Tulcea

15 Mar, 2010 04:42 2601 Marime text
fcviitorul.jpgTransferat zilele de trecute de la FC Srbianka Giuchici, Romario Benzar a reuşit o dublă la meciul de debut pentru noua sa echipă

Profitând de reprogramarea etapelor din Liga a II-a şi Liga a III-a din acest week-end, ocupanta locului secund în al treilea eşalon, FC Viitorul Constanţa şi Delta Tulcea (locul 6 în Liga a II-a, Seria I) au susţinut sâmbătă, un meci de verificare pe terenul sintetic al Academiei de Fotbal Gheorghe Hagi.

Formaţi constănţeană pregătită de Cătălin Anghel şi Norbert Niţă au început bine partida contra divizionarei secunde şi după doar două minute a deschis scorul prin Chirilă, care, servit de Durbac, a pătruns şi a înscris pe lângă portarul Pârvu. Pauza i-a găsit pe constănţeni în avantaj minim, însă Delta avea să întoarcă soarta partidei în repriza secundă. În minutul 51, Vişan Creţu a profitat de o indecizie a portarului Popa şi a egalat, iar trei minute mai târziu fratele său, Nicu Creţu, şi-a trecut echipa în avantaj punctând din careul mic. Rezultatul final a fost stabilit de Costescu în ultimul minut, care a înscris după ce a driblat şi portarul. Rezultat final, FC Viitorul - Delta Tulcea, 1-3. Pentru gazde au evoluat: Popa (min.55 - Buzbuchi) - Rusu (min.72 - Militaru), Posteucă, Răvoiu, Olteanu (min.62 - Ionuţ Lupu) - Florea (min. 69 - Dimcea), Banoti (min.65 - Pavăl), Durbac (min.59 - Cârstocea) - Robert Lupu (min.72 - Sandu), Hertu (min.36 - Stanciu), Chirilă. De partea cealaltă, Constantin Gache a folosit următoarea formulă de echipă: Pârvu - Peteleu, Mişilaricu, Grigorov, Liviu Ştefan - Vişan Creţu, Coconaşu, Mărginean, Nicu Creţu - Nanu, Borza. Au mai jucat: Olteanu, Macare, Postelnicu, Costescu, Andrei, Judeanu, Senin, Bratu, Horovei, Lucan şi Filip. Imediat după încheierea întâlnirii dintre FC Viitorul şi Delta Tulcea s-a disputat un alt joc de verificare între juniorii republicani A ai lui FC Viitorul şi seniorii clubului constănţean care nu au jucat deloc sau care au evoluat mai puţin în meciul cu Delta. Meciul s-a încheiat cu victoria seniorilor cu 4-0. Proaspăta achiziţie a formaţiei de pe litoral, juniorul Romario Bnezar a debutat cu o dublă pentru noua sa echipă, înscriind în minutul 21 din penalty şi în minutul 42. Celelalte reuşite ale întâlnirii au fost semnate de Cârstocea în minutul 16 şi Mihociu, în minutul 28. Pentru echipa de seniori au evoluat: Buzbuchi - Boritz, Bubuleandră, Mihociu, Ionuţ Lupu - Cârstocea, Benzar, Evdochim - Pavăl, Stanciu, Sandu. A mai jucat Ştefănescu. FC Viitorul juniori A: Alexe - Cureteu, Blăniţă, Crişan, Blănaru - Nicolescu, Zevedei, Diaconu - Dan, Marinkovic, Sin. Au mai jucat: Eracai, Roman şi Moldovan. Echipa pregătită de Cătălin Anghel va juca următorul meci în campionat la sfârşitul acestei săptămâni, în deplasare cu Unirea Slobozia.