16:58 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Esec pe un teren impracticabil

09 May, 2005 00:00 784 Marime text

Farul, la a doua infrangere din retur

"Rechinii" au pierdut sambata dupa-amiaza, cu scorul de 0-1, meciul disputat in deplasare, impotriva echipei FCM Bacau. Contand pentru etapa a 25-a Diviziei A, intalnirea a semanat mai degraba cu una de polo, terenul fiind impracticabil din pricina ploii torentiale abatute sambata asupra orasului moldovean. Farul a avut un ghinion incredibil, pierzand o partida pe care au dominat-o cu autoritate. In minutul 16, fundasul bacauan Florin Ganea comite hent in propriul careu, dar arbitrul Marius Bocaneala greseste si nu acorda penaltyul cuvenit oaspetilor. Cinci minute mai tarziu, Vasile Cristocea este foarte aproape de deschiderea scorului insa, desi singur cu poarta goala, suteaza pe jos si balonul se opreste in mocirla din careul mic. Ca o ironie a sortii, cei care vor marca vor fi oaspetii, in minutul 29, Cursaru reluand cu capul in plasa, mingea centrata de Ganea. Dupa primirea golului, Farul se arunca in atac, dar in ciuda presiunii exercitate marile ocazii intarzie sa apara si tabela de marcaj ramane neschimbata. Oaspetii incearca sa surprinda pe contraatac dar Tanasa (min. 52) si Petcu (min. 79) nu il pot invinge pe portarul George Curca. Fluier final si FC Farul pierde in mod nemeritat un meci pe care l-a avut in mana. Este al doilea esec inregistrat de "marinari" in acest retur de campionat, dupa acel 0-2 cu Dinamo, in etapa a 16-a, prima a returului. In prezent, Farul continua sa ocupe locul patru in clasament, cu 43 de puncte. In conferinta organizata la finele partidei de la Bacau, antrenorul Petre Grigoras a declarat: "Pe un asemenea teren calitatea jocului nu poate fi mare. Mai mult nu se putea pe un asemenea teren si cred ca a fost mai mult o partida de polo. Imi doream ca terenul sa fie bun si sa ne pregatim astfel pentru jocul de miercuri, cu Dinamo". Referitor la schimbarea in prima repriza a atacantului Mihai Baicu, tehnicianul Farului a declarat ca a facut aceasta inlocuire pentru ca jucatorul acuza dureri musculare. "Nu am venit la Bacau sa menajam nici un jucator. Fotbalistii profesionisti trebuie sa atace fiecare partida cu maxima seriozitate. Sper sa refacem jucatorii din punct de vedere fizic, pentru meciul cu Dinamo". Delegatia Farului a ramas sambata la Bacau iar ieri a plecat spre Capitala. "Rechinii" s-au cazat la Complexul Lebada, unde vor ramane pana miercuri seara, cand vor juca finala Cupei Romaniei.