01:58 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Episodul trei din confruntarea Tomis - Penicilina

04 Feb, 2009 02:46 787 Marime text
După două victorii categorice ale voleibalistelor constănţene, astăzi, se dispută, la Iaşi, cea de-a treia confruntare, în decurs de numai o săptămână, dintre  Penicilina şi CS Volei 2004 Tomis, contând pentru manşa-retur din sferturile de finală ale Cupei României. În meciul tur disputat, în urmă cu o săptămână, la Constanţa, echipa pregătită de Aleksandar Boskovic s-a impus cu scorul de 3-0 (25-14, 25-16, 25-17) şi este favorită la calificare în penultimul act al competiţiei. Ultima întâlnire directă, desfăşurată, sâmbătă, în campionat s-a încheiat cu succesul Tomisului, tot cu 3-0 (25-19, 25-21, 25-19). Campioana en-titre, CSU Metal Galaţi, este deja calificată în semifinalele Cupei României, după ce a învins în ambele manşe cu scorul de 3-0, formaţia SCMU Craiova. Sferturile de finală mai programează partidele: Dinamo - Ştiinţa Bacău (scor 2-3, în meciul tur) şi Unic Piatra Neamţ - CSU Gaz Târgu Mureş (3-1).