00:15 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

După prima etapă, CS Năvodari ocupă locul secund în Campionatul Naţional de rugby în 7

07 Aug, 2017 00:00 1317 Marime text
CS Năvodari a ocupat locul doi la prima etapă a Campionatului Naţional de rugby în 7 rezervat echipelor din Divizia Naţională de seniori (DNS), care s-a disputat la Arad, pe stadionul Sânicolau Mic. La turneu a participat şi tânăra formaţie de la Tomitanii Constanţa, care a ocupat locul şapte.

La startul etapei s-au aliniat şapte echipe. Stejarul Buzău nu s-a prezentat, pierzând toate partidele cu 0-5 şi neprimind puncte în clasament. Formaţiile au fost împărţite în două grupe, CS Năvodari (antrenori, Cristian Husea, Cornel Suciu şi Virgil Năstase) şi Tomitanii (antrenori, Cristian Cojocaru şi Nicolae Radu Mocanu) evoluând în seria A, care i-a revenit, la mare luptă, CS Năvodari. Aceasta, Ştiinţa Petroşani şi RCM Galaţi s-au aflat la egalitate de puncte, dar gruparea din Năvodari (vicecampioana DNS la rugby în 15) a avut un punctaveraj superior.

Ierarhia finală a fost: 1. Năvodari - 7p (62-37), 2. Petroşani - 7p (60-39), 3. Galaţi - 7p (32-45), 4. Tomitanii - 3p. CS Năvodari a înregistrat rezultatele: 21-12 cu Tomitanii, 29-10 cu Petroşani şi 12-15 cu Galaţi. Celelalte două partide ale Tomitanilor au fost: 7-12 cu Galaţi şi 5-24 cu Petroşani.

După grupe, au urmat meciurile de clasament, iar CS Năvodari s-a duelat pentru locul întâi cu FC Bârlad, câştigătoarea celeilalte grupe. Bârlădenii s-au impus cu 19-12, graţie unui eseu transformat în plus. În confruntarea pentru locurile şapte - opt, Tomitanii au dispus de Stejarul Buzău prin neprezentare, scor 5-0.

Clasamentul la finele etapei a fost: 1. Bârlad, 2. Năvodari, 3. Petroşani, 4. CSU Arad, 5. Galaţi, 6. Sportul Studenţesc Bucureşti, 7. Tomitanii, 8. Buzău. Turneul al doilea al campionatului se va disputa la Galaţi, pe 12 august.

Sursa foto: Facebook (CS Năvodari)