17:28 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Dubla lui Chiţu aduce trei puncte năvodărenilor

23 Apr, 2011 02:53 1729 Marime text

Elevii lui Aurel Şunda au trecut peste eşecul de la Tulcea şi au câştigat vineri contra Snagovului, păstrând astfel avantajul de trei puncte faţă de Concordia Chiajna.

Săgeata a început în forţă partida şi a avut şansa să treacă în avantaj în chiar primul minut de joc, însă şutul din careu a lui Jianu a fost respins de portarul oaspeţilor. FC Snagov are prima ocazie de gol după şapte minute, când şutul de la 25 de metri a lui Bereşoae trece puţin pe lângă poartă. La aceeaşi fază, portarul năvodărenilor, Florin Olteanu s-a lovit violent de bara porţii, accidentându-se la umăr. Deşi a continuat partida după ce a primit îngrijiri medicale, Olteanu a fost până la urmă schimbat în minutul 22 de Gordin, portarul de rezervă al Săgeţii făcându-şi astfel debutul pentru formaţia năvodăreană. Săgeata a continuat să atace însă voleurile lui Dâlbea (min.20) şi Jianu (min.37) au ocolit cu puţin spaţiul porţii ilfovenilor. Ultimul s-a revenşat două minute mai târziu după ce a trimis o centrare perfectă pentru Sorin Chiţu, golgheterul eşalonului secund învingându-l pe Oghinciuc cu o lovitură de cap din careul mic. După opt minute de la reluare, năvodărenii îşi majorează avantajul pe tabelă, după ce acelaşi Chiţu transformă fără probleme un penalty acordat de centralul întâlnirii, după un henţ comis în careu de Cristian Dinu. După marcarea celui de-al doilea gol, Săgeata a făcut pasul înapoi, fapt ce le-a permis oaspeţilor să treacă la cârma jocului. Chiar şi în aceste condiţii formaţia vizitatoare nu a reuşit să pună în pericol poarta apărată de Gordin. În urma acestui succes, Săgeata Năvodari continuă să o ţină la trei puncte în spate pe Concordia Chiajna, care la rândul ei a reuşit să se impună joi, contra celor de la Steaua II, scor 3-2. „Am început bine partida şi am avut şansa să deschidem scorul în chiar primul minut. Am comis însă pe parcursul jocului prea multe greşeli personale pe care nu pot să mi le explic. Sunt mulţumit în schimb de evoluţia lui Gordin care, deşi a fost meciul lui de debut, şi-a făcut bine treaba în poartă. Una peste alta, aşa cum au spus cei de la Real Madrid, nu ne interesează spectacolul ci doar victoria", a declarat după meci, antrenorul celor de la Săgeata, Aurel Şunda. În ceea ce-l priveşte pe portarul Florin Olteanu, tehnicianul năvodărenilor a spus că acesta urmează să facă o radiografie în urma căreia se va şti cât de gravă este accidentarea la umăr. Următorul meci pentru Săgeata Năvodari este programat vineri, 29 aprilie, la Constanţa, când va întâlni pe FC Farul. Partida să va disputa de la ora 18.00, în nocturnă.