01:33 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Portugalia, în semifinale Diseară, la Campionatul European din Franţa se joacă sfertul Ţara Galilor - Belgia

01 Jul, 2016 00:00 1514 Marime text

Faza sferturilor de finală de la Campionatul European de fotbal din Franţa a debutat aseară, cu partida Polonia - Portugalia. Portugalia a câştigat după executarea loviturilor de departajare, cu 5-3, după ce, la finele timpului regulamentar de joc, scorul fusese 1-1, pentru Polonia înscriind Lewandowski (2), iar pentru Portugalia Renato Sanches (33). De la 11 m, portughezii au marcat prin Ronaldo, Renato Sanches, Joao Moutinho, Nani şi Quaresma (care a transformat penalty-ul decisiv). Pentru polonezi au înscris  Lewandowski, Milik şi Glik, iar Blaszczykowski a ratat.

Astăzi, se joacă al doilea sfert, Ţara Galilor - Belgia (Lille, ora 22.00, în direct la ProTV şi DolceSport 1). Celelalte partide din această etapă a competiţiei se dispută astfel: sâmbătă, 2 iulie - Germania - Italia (Bordeaux, ora 22.00, ProTV şi DolceSport 1); duminică, 3 iulie - Franţa - Islanda (Saint-Denis, ora 22.00, ProTV şi DolceSport 1).

În semifinale, se vor juca meciurile: miercuri, 6 iulie - Portugalia / Ţara Galilor - Belgia (Lyon, ora 22.00, ProTV şi DolceSport 1); joi, 7 iulie - Germania - Italia / Franţa - Islanda (Marsilia, ora 22.00, ProTV şi DolceSport 1). Finala se va juca duminică, 10 iulie, pe Stade de France, de la ora 22.00, în direct la ProTV şi DolceSport 1.

Sursa foto: uefa.com