10:50 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Debut cu victorie la Cupa Mondiala

24 Oct, 2009 02:09 1062 Marime text
tenisdemasa.jpgSelecţionata feminină a României s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale la tenis de masă pe echipe, care are loc la Linz, după ce a câştigat vineri, cu scorul de 3-0, meciul de baraj cu formaţia SUA. Constănţencele Cristina Hîrîci (LPS Nicolae Rotaru) şi Elizabeta Samara s-au impus fără probleme împotriva jucătoarelor Crystal Xi Huang, scor 3-0 (11-5, 11-6, 11-9), respectiv Erica Wu, scor 3-0 (11-1, 11-2, 11-1). Victoria echipei pregătite de Viorel Filimon a fost adusă de perechea Eliza Samara/Daniela Dodean, care a câştigat, cu scorul de 3-2 (11-8, 7-11, 11-13, 11-6, 11-7), meciul cu Jun Gao/Crystal Xi Huang. În sferturile de finală ale competiţiei, România a avut ca adversară, puternica echipă a Chinei. Partida s-a disputat aseară. Cele două reprezentative s-au înfruntat şi în concursul masculin, tot vineri seară. Celelalte meciuri ale acestei faze sunt: Ungaria - Hong Kong, Japonia - Olanda şi Austria - Singapore.