02:11 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSM Medgidia intalneste azi Lignitul Targu Jiu

15 Mar, 2006 00:00 954 Marime text

# Daca pentru cei de la HCM Constanta, Cupa Romaniei le-a rezervat un adversar oarecum accesibil, Minaur Baia Mare, pentru echipa lui Ion Craciun, CSM Medgidia, lucrurile nu stau chiar atat de simplu * Aceasta va intalni pe teren propriu revelatia campionatului, Lignitul Targu Jiu, aflata pe locul trei in clasamentul Ligii Nationale * Oltenii au jucat peste asteptari in aceasta stagiune, reusind sa invinga aproape tot ce se putea, exceptand Dinamo, Minaur, HCM si... CSM Medgidia, cu care au remizat, scor 22-22 * Cele doua formatii se vor mai infrunta o data in a doua mansa a "sferturilor", duminica la Targu Jiu, pentru ca peste numai doua etape CSM sa se deplaseze din nou in orasul "minier", unde va disputa meciul retur de campionat

Cupa Romaniei la handbal masculin programeaza astazi meciurile din cadrul sferturilor de finala, care se vor desfasura in sistem tur-retur. Daca pentru cei de la HCM Constanta, competitia le-a rezervat un adversar oarecum accesibil, Minaur Baia Mare, pentru echipa lui Ion Craciun, CSM Medgidia, lucrurile nu stau chiar atat de simplu. Aceasta va intalni pe teren propriu revelatia campionatului, Lignitul Targu Jiu, echipa care se afla pe locul trei in clasamentul Ligii Nationale. Lignitul este gruparea la care evolueaza Marian Filip, golgheterul incontestabil al sezonului, cu 194 de reusite pana in prezent. Oltenii au jucat peste asteptari in aceasta stagiune, reusind sa invinga aproape tot ce se putea, exceptand Dinamo, Minaur, HCM si... CSM Medgidia. Intr-adevar, elevii lui Craciun sunt printre putinii care au reusit sa nu piarda in fata Lignitului, chiar daca doar pe teren propriu. CSM a remizat in etapa a VIII-a, scor 22-22, dupa ce la pauza Targu Jiu conducea cu 12-10. Vizitatorii de astazi au reusit de asemenea sa invinga Steaua Bucuresti pe propriul teren, cu scorul de 32-31. Pentru Medgidia, acesta va fi primul meci contra Lignitului, dintr-o serie de trei. Cele doua formatii se vor mai infrunta o data in a doua mansa a "sferturilor", duminica la Targu Jiu, pentru ca peste numai doua etape CSM sa se deplaseze din nou in orasul "minier" unde va disputa meciul retur de campionat. Este greu de spus daca Murtaza&co vor reusi calificarea in semifinalele competitiei (oricum, ar fi frumos sa vedem o finala CSM Medgidia-HCM Constanta), insa ei au dovedit pe parcursul acestui campionat ca pot furniza multe surprize si ca au capacitatea de a pune probleme oricarei echipe. Este de asemeni o oportunitate pentru jucatorii lui Ion Craciun de a se revansa fata de proprii suporteri in urma rezultatelor slabe din ultima perioada. Partida va incepe la orele 17.00.