00:40 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Trei medalii de aur din trei Cristian Pletea, din Constanţa, imbatabil la Naţionalele juniorilor (galerie foto)

19 May, 2015 00:00 2015 Marime text

Liderul mondial al categoriei de vârstă până în 15 ani la tenis de masă, Cristian Pletea, de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“ din Constanţa, a cucerit tot ce se putea cuceri la Campionatul Naţional de juniori, întrecere care s-a disputat la Slatina. Deşi, pe 28 mai, va împlini abia 15 ani, Pletea nu le-a lăsat nicio şansă adversarilor săi, câştigând toate probele la care a participat: simplu, dublu mixt şi dublu băieţi. În finala de la individual, Cristian l-a învins cu 4-0 pe Cristian Chiriţă, de la CS Pristavu Câmpulung. La dublu mixt, constănţeanul-minune a jucat alături de Adina Diaconu (LPS Slatina), iar la dublu masculin a făcut pereche cu Rareş Sipoş, de la CSM Cluj. LPS „Nicolae Rotaru“ a cucerit cinci medalii la Slatina, în afară de imbatabilul Pletea, pe podium mai urcând Mihaela Plăeaşu (bronz la dublu mixt, alături de Florin Spelbuş - CS Pristavu Câmpulung) şi Alina Zaharia (bronz la dublu fete, alături de Alina Sângiorzan - CSM Bistriţa).

Sursa foto galerie: frtenismasa.ro