04:52 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Constantin Gache - „Motivaţia lipseşte total“ Farul, o nouă înfrângere la scor în play-out. Meci cu şase goluri

04 May, 2015 00:00 1723 Marime text
Scăpată de baraj şi de retrogradare graţie retragerii din campionat a echipei FC Olt, FC Farul continuă să adune însă înfrângeri în campionat, unde, sâmbătă, a bifat al şaptelea eşec la rând.

FC Farul a pierdut cu 2-4 penultimul meci din play-out-ul Ligii a II-a, jucat în deplasare cu ACS Berceni. Partida nu mai avea nicio importanţă, dar noul antrenor al „marinarilor“, Constantin Gache, aflat, sâmbătă, la prima partidă de la revenirea pe banca tehnică a constănţenilor, spera într-o evoluţie şi un rezultat pozitive, care să mai îndrepte din imaginea clubului, serios şifonată în ultimul timp.

Pe teren, lucrurile au stat însă altfel, iar Farul au cedat din nou la scor, bifând a şaptea înfrângere consecutivă. Gazdele au deschis scorul încă din minutul 1, iar în minutul 33, rezultatul era deja 3-0 în favoarea lui ACS Berceni. „Marinarii“ au redus din diferenţă până la pauză, prin Jianu, şi tot el a apropiat apoi Farul la un singur gol, 2-3, în minutul 54. Oaspeţii n-au reuşit însă mai mult, meciul terminându-se chiar 4-2. Au înscris A. Pătraşcu (1), Jugaru (20), A. Enciu (33), Văduva (87), respectiv M. Jianu (36, 54).

FC Farul (antrenor, Constantin Gache) a jucat cu: Olaru (46 I. Dinu) - Băjan, D. Ciobanu, Fl. Pătraşcu (cpt.), Szalkai - Al. Grigoraş (40 Plămadă), Cârstoiu, Ochia, R. Neagoe (71 Vieru) - M. Enciu, M. Jianu. Adrian Mihalcea, principalul lui ACS Berceni, a mizat pe: Al. Popescu - Dobrosavlevici, M. Popescu, Lică (81 Cristea), E. Nicu (cpt.), Jugaru, Krausz, Al. Pătraşcu (88 R. Gheorghe), Văduva, C. Mihai (55 Scărlătescu), A. Enciu.

Cioinac nu mai e la Farul

„Am început meciul practic de la 0-1. La acest scor însă, Grigoraş a ratat o mare ocazie, trimiţând balonul în bară, singur cu portarul. Primele două goluri ale gazdelor au venit în urma unor şuturi din afara careului, la vinclu, imparabile. S-a făcut apoi 3-0, dar dubla lui Jianu a redus diferenţa la un singur gol. La 2-3, controlam jocul, însă o greşeală copilărească a dus la golul patru al gazdelor, iar meciul s-a terminat. Problema cea mai mare la noi este că meciurile nu mai contează, iar motivaţia lipseşte în totalitate“, a declarat Constantin Gache, care a fost nevoit să efectueze două schimbări din motive medicale, Grigoraş şi Olaru accidentându-se. Din lotul Farului, nu mai face parte mijlocaşul Ionuţ Cioinac, acesta nemaivenind la echipă.

Încheie campionatul contra lui CS Baloteşti

Tot sâmbătă, în celălalt meci din play-out, FCM Dorohoi a învins pe teren propriu CS Baloteşti cu 3-1 (Vrabie 46, Pavăl 53, Mateiuc 90+1 / Chiacu 74). Clasamentul este următorul: 1. Dorohoi - 34p, 2. Baloteşti - 33p, 3. Berceni - 32p, 4. Farul - 22p. În etapa viitoare, ultima din campionat, echipa constănţeană întâlneşte în propriul fief CS Baloteşti, sâmbătă, 9 mai, de la ora 11.00.

Sursa foto: suporterul-constantean.ro