11:21 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Constănţenii, învinşi în cele două finale LPS Piteşti a cucerit trofeul la Memorialul „Iosif Bukkosi"

24 Jun, 2011 00:00 3381 Marime text
academiahagi.jpgFormaţia LPS Piteşti a câştigat ediţia inaugurală a Memorialului „Iosif Bukkosi", competiţie rezervată juniorilor născuţi după 1 ianuarie 2000, după ce a învins în finală pe Academia Hagi 2000, anunţă site-ul oficial al Academiei de Fotbal Gheorghe Hagi.

Prima ediţie a turneului dedicat antrenorului care l-a descoperit pe cel mai mare fotbalist român al tuturor timpurilor s-a încheiat ieri cu succesul celor de LPS Piteşti. Constănţenii, antrenaţi de Doru Carali, au condus la pauză cu 1-0, după golul înscris de Mihael Onişa. În a doua parte a întâlnirii, piteştenii au reuşit să întoarcă rezultatul datorită reuşitelor lui Antonio Stan şi ale lui Alexandru Duminică, câştigând astfel cu 2-1. În finala mică a competiţiei, FC Viitorul 2000 nu a reuşit să urce pe ultima treaptă a podiumului, constănţenii fiind la rândul lor învinşi la limită de Kinder Târgu Mureş, scor 1-0. Ieri, în ultima zi a competiţiei, s-au mai disputat şi meciurile de clasament, înregistrându-se următoarele rezultate: Juniorul Bucureşti - Metalul Constanţa 3-2 (locurile 7-8) şi Academia Hagi 2001 - FC Farul 4-0 (locurile 5-6).

Răduc (FC Viitorul), golgheterul turneului

După încheierea partidelor, a urmat festivitatea de premiere, unde, pe lângă cupele, diplomele şi medaliile înmânate echipelor, organizatorii au oferit şi câteva premii speciale. Festivitatea de premiere a fost oficiată de către nepotul lui Iosif Bukkosi, George. Astfel, dacă cele două câştigătoare ale finalelor au dat cel mai bun jucător (Alexandru Duminică - LPS Piteşti), respectiv cel mai bun portar (Ilie Chiselciuc - Kinder Târgu Mureş) al turneului, constănţenii de la FC Viitorul l-a avut în echipă pe golgheterul competiţiei, Andrei Răduc, marcatorul a opt goluri.