23:43 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Constantenii au urcat pe locul trei in clasament

21 Feb, 2005 00:00 769 Marime text

Spectacol total creat de catre B.C. Farul

Americanul Elliot Hatcher a fost din nou cel mai bun jucator de pe teren, el reusind sa inscrie nu mai putin de 31 de puncte * In doar trei meciuri disputate pana in prezent sub culorile Farului, baschetbalistul de culoare a marcat 72 de puncte

Cine nu a fost prezent sambata seara in tribunele Salii Sporturilor pentru a urmari partida de baschet masculin dintre B.C. Farul Constanta si C.S.U Atlassib Sibiu, are ce regreta. Cele doua formatii au oferit un spectacol pe cinste celor aproximativ 1500 de spectatori, onorand pe deplin asteptarile. Considerata pe drept derby-ul etapei a 15-a, (B.C. Farul ocupa inaintea acestei runde locul patru in clasament, in timp ce sibienii erau detinatorii ultimei pozitii a podiumului), partida a fost una deosebit de spectaculoasa in care jucatorii celor doua formatii au reusit sa se autodepaseasca in numeroase randuri si sa ridice tribunele in picioare prin reusitele lor. A fost si duelul dintre americanii celor doua formatii, Elliot Hatcher de la Farul, respectiv Clavon Darvell de la Atlassib Sibiu, ei demonstrand inca o data, daca mai era nevoie, de ce baschetul american este cel mai spectaculos din lume. Constantenii au inceput in forta aceasta confruntare si au preluat imediat initiativa acestei intalniri. Chiar daca Dragan Petricevic se temea de aceasta partida, iuresul elevilor sai a fost de neoprit, iar B.C. Farul conducea dupa primul sfert cu o diferenta confortabila, 27-14. Actul secund a inceput in aceeasi nota de dominare a "marinarilor", care s-au distantat incet, dar sigur pe tabela de marcaj. Impulsionati de un public admirabil ce si-a incurajat in permanenta favoritii, constantenii au turat motoarele la maxim in repriza a treia, pe care si-au adjudecat-o cu 31-21. Aflati la adapostul unei linistitoare diferente de 27 de puncte inaintea ultimului act, 85-58, elevii lui Dragan Petricevic au tratat cu mai putina seriozitate ultima repriza, permitand oaspetilor sa reduca din proportiile scorului. La capatul unei partide conduse bine de cei doi arbitri, Stelian Banica din Bucuresti si Marius Udrica din Craiova, B.C. Farul a invins cu 97-82. In urma acestei victorii, "marinarii" au "ancorat" pe locul trei al clasamentului, avand 24 de puncte. Cel mai bun jucator al constantenilor a fost acelasi Elliot Hatcher, autor a 31 de puncte, secondat excelent de Silviu Lupusavei, care a reusit cel mai bun joc al sau din acest campionat. Lupusavei a dat multa incredere echipei sale prin cele cinci cosuri de la linia de 6,25 m, terminand partida cu un total ce 19 puncte. Dupa terminarea meciului, conferinta de presa nu a fost onorata decat de tehnicianul gazdelor Dragan Petricevic, omologul sau nedigerand se pare acest esec. "Sunt fericit pentru aceasta victorie ce ne claseaza pe locul trei in clasament. Am evoluat foarte bine in primele trei sferturi, iar in ultima repriza s-a putut observa ca nu am mai fost la fel de proaspeti. Nu conteaza ca am condus cu 28 de puncte si am incheiat partida "doar" cu 15 puncte avans. Importanta este victoria care ne aduce pe o pozitie mai aproape de adevar, locul trei, chiar daca suntem o formatie nou-promovata. In privinta caderii fizice din ultima repriza pe care am pierdut-o cu 12-24, aceasta este oarecum de inteles, daca tinem cont de efortul depus in primele trei reprize. Vom face o analiza a ultimelor zece minute de joc si vom incerca sa remediem si aceasta problema", a declarat Dragan Petricevic. Iata intreg lotul constantean ce a contribuit la aceasta pretioasa victorie precum si cei mai buni marcatori : Elliot Hatcher (31 puncte), Silviu Lupusavei (19), Iovan Serovina (12), Liviu Dumitru (10), Dan Dacian (12), Ionut Mocanu (8), Angel Santana, Silviu Silvestru, Dan Raducanu, Bogdan Iovanovici. De la Atlassib Sibiu, cei mai buni marcatori au fost : Clavon Darvell (26), Alexander Zyskunov (21),Milojica Zekovic (17). In etapa urmatoare, B.C. Farul va intalni tot pe teren propriu, formatia Politehnica Incontro Elba Timisoara.