00:11 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cine este ciclistul constănţean care a încheiat pe podium Turul Dobrogei (galerie foto)

03 Jun, 2013 00:00 1930 Marime text
Câştigătorii ediţiei a 14-a a Turului Dobrogei la ciclism au fost premiaţi, ieri, la o festivitate desfăşurată la Sala Sporturilor din Constanţa. Printre cei clasaţi pe podium s-a numărat şi un rutier constănţean, de la CS Bilal 2000, Cătălin Iorga, clasat pe locul doi la general în întrecerea juniorilor, unde a triumfat Vlad Dobre, de la Intersport, iar pe trei a venit Andrei Covalciuc (Moldova). Campionul categoriei Elite (seniori) a fost Sergiu Cioban (Tuşnad), urmat pe podium de colegii săi Stevic Ivan şi Nicolae Tanovitkhii. La amatori, clasamentele au fost: feminin - 1. Roxana Popov, 2. Elena Urâtu; +50 ani - 1. Constantin Buzatu, 2. Ion Radu, 3. Cornel Anton; 40-49 ani - 1. Marius Nichiforescu; 30-39 ani - 1. Filip Grigorescu (cel care s-a impus şi la general), 2. Dan Buzatu, 3. Mihai Anton; 19-29 ani - 1. Dorian Neguţ, 2. Bogdan Manea, 3. Tiberiu Chiparu; 14-18 ani - 1. Adrian Radu, 2. Mihai Pârvan, 3. Cezar Lică. Cei patru juniori participanţi de la CS Bilal 2000 (Cătălin Iorga, Vladimir Ciudin, Robert Pisică, Evgheni Berezutchii) plus seniorul Cristian Ciotic au primit un premiu special. „Turul Dobrogei este o competiţie importantă, care trebuie luată în serios. Trebuie să arătăm prin astfel de concursuri că putem să facem ciclism de mare performanţă în România”, a declarat preşedintele Federaţiei Române de Ciclism, Eduard Novak. „Sunt foarte fericit. A fost o cursă grea, dar în acelaşi timp cel mai bun antrenament pentru Turul României”, a spus şi câştigătorul categoriei Elite, Sergiu Cioban. Învingătorul de la juniori, Vlad Dobre, a arătat: „Mă simt împlinit. Am început mai târziu pregătirea în acest sezon, dar am reuşit să mă impun în această competiţie”.