12:12 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Câştigătoarea s-a impus în trei seturi Simona Halep, luptă la baionetă cu Venus Williams, la Tokyo

26 Sep, 2013 00:00 1077 Marime text
Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep a fost eliminată, ieri, în optimile de finală ale turneului Premier 5 de la Tokyo de americanca Venus Williams, care s-a impus în trei seturi, cu 4-6, 7-5, 6-3. Aflată pe locul 18 în clasamentul WTA şi a 13-a favorită a întrecerii japoneze, Simona a condus cu 2-0 în setul decisiv, dar Venus (33 de ani, numărul 63 WTA, fostă ocupantă a primei poziţii mondiale) a reuşit să revină. A fost 2-2, 3-3, apoi sportiva din SUA s-a distanţat la 5-3, avantaj decisiv în stabilirea victoriei. Pentru accederea în turul trei al turneului dotat cu premii totale de 2.369.000 de dolari, Simona Halep va primi 24.300 de dolari şi 125 de puncte WTA.

Sursa foto: doartenis.ro