12:34 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Campionatul Naţional de Viteză în Coastă Pilotul Emil Ghinea, din Mangalia, pe locul doi la etapa de la Alba Iulia

28 May, 2015 00:00 1940 Marime text

Campionul naţional en-titre al grupei H, clasa 3 de la întrecerea naţională de viteză în coastă, Emil Ghinea, din Mangalia, a ocupat locul doi la etapa secundă a competiţiei, cea de la Alba Iulia.

Sportivul de 36 de ani se clasase pe aceeaşi poziţie şi în prima rundă, la Trofeul Râşnov, iar acum Emil a concurat în condiţii speciale, fiind afectat de un deces în familie. În plus, încă nu a reuşit să achiziţioneze anvelope noi, folosind la bolidul său Renault Clio RS V6 Trophy (unicat în România) cauciucuri din mai 2014, peste care au trecut un campionat şi două etape din noul sezon plus o etapă în Bulgaria. „La Alba Iulia, starea mea fizică şi psihică nu a fost chiar bună, dar, având în vedere şi materialul de concurs, rezultatul este unul bun”, a declarat Emil Ghinea, care este şi membru în Comisia de Viteză în Coastă a Federaţiei Române de Automobilism Sportiv. Emil Ghinea concurează la Campionatul Naţional din anul 2011, iar în cele patru ediţii la grupa H, clasa 3, a cucerit trei titluri de campion al României şi unul de vicecampion. Mai mult, în ultimele două stagiuni, s-a impus cu o rundă înainte de finalul competiţiei. În sezonul de faţă, şi-a fixat ca obiectiv tot clasarea pe locul întâi la final, dar, pentru a atinge acest ţel, are nevoie de o susţinere financiară mai mare, în condiţiile în care la buget mai contribuie doar el şi trei prieteni, iar insuficienţa fondurilor îl face să piardă teren în campionat.