18:03 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Bronz pentru juniorii Academiei Hagi

26 Jun, 2010 03:34 2793 Marime text
academiahagi.jpgJuniorii D ai Academiei Hagi au reuşit să urce pe ultima treaptă a podiumului Campionatului Naţional rezervat acestei categorii de vârstă, după ce s-au impus în finala mică a competiţiei, în faţa echipei Unirea Ungheni, potrivit site-ului oficial al grupării constănţene. Formaţia pregătită de Ionel Melenco a început jocul în forţă şi au deschis scorul după doar trei minute de la fluierul de start, când Alexandru Cicăldău, servit de Alberto Airinei, a înscris cu un şut puternic din interiorul careului, 1-0. Scorul pauzei avea să fie 2-0, pentru că acelaşi Alexandru Cicăldău a transformat cu siguranţă o lovitură de pedeapsă în minutul 27, după ce Cristian Manea fusese faultat în careu. Şi după reluare tot echipa Academiei lui Hagi s-a menţinut la timona partidei, marcând în alte două rânduri. Mai întâi Cristian Simionov, la trei minute de la reluare, a punctat din apropiere, iar mai apoi Andrei Mari (minutul 60+3), din pasa lui Victor Rogoza, a stabilit rezultatul final, 4-0. Au evoluat formaţiile - Academia Hagi: Tordai - Rogoza, Ghiţă, Nedelcu, Manea (minutul 55 - Benghea) - Cicăldău (minutul 49 - Zugravu), Ene, Deaconu (minutul 47 - Ianis Hagi) - Airinei (minutul 51 - Ghiorghe), Lazăr (minutul 40 - Mari), Simionov; Unirea Ungheni: Iacob - Bîrseti, Băghiceanu, Creţiu, Feşteu - Fulop, Pop, Roşca, Moraru - Oroian, Scridon. Au mai jucat: Bocicai, Imreh, Nagy, Şerban, Pop Solouăstru, Varga, Burian. Altfel, în finala mare, Steaua s-a impus în faţa celor de la LPS Banatul Timişoara, cu scorul de 4-2, după executarea loviturilor de departajare şi a devenit campioană naţională la juniori D. „Roş-albaştri" repetă astfel isprava din ultimul act al turneului semifinal, contra Academiei Hagi, când s-au impus cu acelaşi scor.