15:49 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atleta Ioana Emilia Colibăşanu, de la Constanţa, a ieşit iar campioană naţională la triatlon

14 Jun, 2016 00:00 6046 Marime text

Atleta constănţeană Ioana Emilia Colibăşanu (CS Farul - LPS „Nicolae Rotaru“) a cucerit un nou titlu naţional în proba de triatlon, la categoria de vârstă copii 1. În luna aprilie a acestui an, sportiva pregătită de Carmen Botea se impusese în întrecerea de sală, iar acum a luat aurul şi în aer liber.

Campionatul Naţional de copii 1, 2 şi 3 s-a disputat la Bucureşti, iar Ioana Emilia Colibăşanu s-a impus detaşat cu 2.004 puncte, înregistrând rezultatele: la 60 m - 8,32 s, la lungime - 5,26 m, iar la 800 m - 2:35.88. Ocupanta poziţiei secunde a totalizat 1.743 de puncte. În aceeaşi probă de triatlon copii 1, Cristina Stancu (de la CSS1 Constanţa) a ocupat locul cinci, cu 1.594 de puncte, iar Alexandra Coadă (LPS Constanţa) a fost a şaptea, cu 1.524 de puncte.

La copii 1, de la Constanţa au mai urcat pe podium Teodora Bălan (CS Farul), care a cucerit argintul la lungime (cu 5,29 m), şi Ştefan Oprişan (CS Farul), clasat pe a treia treaptă a podiumului la triatlon, cu 1.253 de puncte. Atât Bălan, cât şi Oprişan sunt antrenaţi de Eveline Lisenco. În întrecerea de copii 3, Alexia Grosu, de la CSS1 Constanţa (antrenori, Ioan şi Coculeana Oltean) a devenit vicecampioană la triatlon.

Alte rezultate obţinute în capitală de reprezentanţii Constanţei au fost: la copii 1 - Roxana Constantin (CSS1) - locul 4 la 300 m garduri (49,60 s), ştafeta feminină de 4X100 m a CSS1 (Roxana Constantin, Ioana Daas, Andreea Neagu, Maia Daas) - locul 7 (55,59 s), Sebastian Savu (LPS) - locul 8 la 300 m garduri (49,95); la copii 2 - Tiberiu Rusu (Axiopolis Cernavodă) - locul 6 la triatlon.