20:08 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Arbitrul Cătălin Toader - „De aceea e frumos fotbalul“ Meciul AS Carvăn - Luceafărul Amzacea s-a terminat 7-7

10 Nov, 2015 00:00 3229 Marime text

Meciul de fotbal AS Carvăn - Luceafărul Amzacea, contând pentru etapa a 11-a a Seriei Sud din Liga a VI-a a judeţului Constanţa, i-a ţinut cu sufletul la gură pe spectatori. Partida a avut numeroase răsturnări de scor şi s-a terminat 7-7!

Arbitrul care a condus disputa, Cătălin Toader, din Năvodari, a rămas şi el uimit de scor şi de desfăşurarea ostilităţilor. Oaspeţii au condus cu 4-2 la pauză, după care au fost egalaţi, AS Carvăn punctând de două ori într-un singur minut! La 4-4, Luceafărul a punctat din penalty, dar Carvăn a egalat din nou, după care a trecut şi în avantaj, 6-5. Pe final, Amzacea egalează, iar, la 6-6, dar meciul încă nu e gata. Cele două echipe nu renunţă nici în cele patru minute de prelungiri. Cu ultimele puteri, ca într-un meci de box, ele caută lovitura decisivă, KO-ul. Întâi lovesc gazdele, în minutul 90+2, din 11 m: 7-6! După care, la ultima fază, se bate o lovitură liberă, iar un jucător de la Amzacea, nemarcat, trimite la vinclu, cu o lovitură de cap!

„În 20 de ani de arbitraj, nu mi-a fost dat să trăiesc aşa ceva! Am mai condus meciuri în care s-au înscris goluri multe, gen 15-1, 10-4, însă n-am avut niciun meci încheiat 7-7. Nici n-am auzit de un asemenea scor. A fost spectacol, ca la tenis. De aceea e frumos fotbalul. Nu mi-a ajuns rubrica din raportul de arbitraj să trec toate golurile“, a declarat Cătălin Toader.

În celelalte meciuri ale etapei de Liga a VI-a, s-au înregistrat rezultatele: în Seria Nord - Voinţa Cochirleni - Dunaris Topalu 9-1, Pescarul Ghindăreşti - Ulmetum Pantelimon 6-3, Steaua Speranţei Siliştea - Înfrăţirea Cogealac 2-4, Viitorul Târguşor - Sportul Tortoman 3-1, Pescăruşul Gârliciu - Spicu Horia 4-1. Meciul Dunărea Ciobanu - Viitorul Cuza Vodă a fost reprogramat pentru data de 15 noiembrie; în Seria Sud - Sport Prim Oltina - Olimpia Constanţa 5-0, AS Bărăganu - Inter Ion Corvin 3-3, Marmura Deleni - Viitorul Mereni 0-8, CS Agigea II - Fulgerul Chirnogeni 11-2, AS Ciocârlia - Trophaeum Adamclisi 6-1. Confruntarea Viitorul Cobadin II - AS Independenţa se va juca pe 29 noiembrie.

Etapa a 12-a a Ligii a V-a de fotbal s-a încheiat cu scorurile: CS Năvodari - Speranța Nisipari 3-1, Recolta Nicolae Bălcescu - CSS Medgidia 5-1, Gloria Albești - Perla Murfatlar 3-0, Litoral Corbu - Viitorul Pecineaga 4-0, Gloria Seimeni - Danubius Rasova 5-1, Voința Siminoc - Voința Săcele 5-3, Dacia Mircea Vodă - Viitorul Cobadin 1-1 şi Castelanii Castelu - Atletic 2 Mai 3-1.