07:46 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Aproape de o surpriza!

26 Sep, 2006 00:00 1127 Marime text

Rapid Bucuresti-Farul Constanta, 3-2

Constantenii au deschis scorul in minutul 26 prin Mihai Gurita, iar in repriza a doua Tibor Moldovan a facut 2-1 pentru Farul * Din pacate, "rechinii" nu au reusit sa conserve rezultatul, fiind egalati pentru a doua oara si invinsi in cele din urma de golul lui Sapunaru # Antrenorul principal al "rechinilor" a fost la acest meci Ion Marin * Suporterii giulesteni au scandat impotriva jucatorilor de la Farul, strigandu-le: "Sclavii lui Steaua, sunteti sclavii lui Steaua", aluzie la meciul Rapid - Farul, scor 0-0, din sezonul trecut, cand fotbalistii constanteni au fost acuzati ca au primit bani de la Gigi Becali pentru a-i incurca pe rapidisti * Dupa ce a marcat golul, Gurita a imitat o cioara, iar un suporter a aruncat cu un scaun in directia sa

Echipa Rapid Bucuresti a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (1-1), formatia Farul Constanta, in ultimul meci al etapei a IX-a a Ligii I. Pentru Rapid au marcat Zicu (min. 45), Karamyan (min. 62) si Sapunaru (min. 77), in timp ce pentru Farul au inscris Gurita (min. 26) si T. Moldovan (min. 61). Constantenii au deschis scorul in minutul 26 prin Mihai Gurita. Jucatorul constantean a scapat pe contraatac, din propria jumatate de teren, l-a driblat pe portarul Daniel Coman si a marcat cu un sut de la aproximativ noua metri lateral dreapta. Dupa ce a marcat golul, Gurita a imitat o cioara, iar un suporter a aruncat cu un scaun in directia sa. Rapid a egalat in minutul 45 prin Ianis Zicu, aflat la primul gol pentru gruparea giulesteana. Valentin Badoi a executat o lovitura libera de pe stanga, iar Zicu a deviat cu capul in poarta de la cinci metri. In minutul 61, Tibor Moldovan aduce pe Farul in avantaj, inscriind cu un sut plasat de la aproximativ 18 metri, surprinzandu-l pe Danut Coman putin iesit din poarta. Dupa un minut, Rapid a egalat prin Artavazd Karamyan, care, dupa o actiune de contraatac, a scapat de adversarul direct si a marcat de la aproximativ sapte metri lateral stanga. Cristian Sapunaru a marcat, in minutul 77, cu capul, de la sapte metri, dupa un corner de pe stanga executat de Valentin Badoi si a adus pentru prima oara Rapidul in avantaj. Pentru Farul au evoluat: 30. Vlas - 21. Bacila, 6. Gheara, 5 . Schiopu, 20. L. Florea, 27. Maxim (18. Soare min. 85) - 14. Voiculet, 8. Fl. Lungu, 17. Todoran (23. T. Moldovan min. 55) - 9. Disney (2. Farmache min. 68), 11. Gurita. Antrenorul principal al "rechinilor" a fost la acest meci Ion Marin. Cartonase galbene: Zicu (min. 29), M. Constantin (min. 42) / Bacila (min. 33), Todoran (min. 54), Gurita (min. 60). Meciul a fost arbitrat de Sebastian Coltescu, ajutat la cele doua linii de Claudiu Tripa si Catalin Savu. Rezerva a fost Marius Bocaneala. Observatori au fost Octavian Goga si Dragos Craciun. La meci au asistat aproximativ 5 500 de spectatori. Inainte de meci, antrenorul Razvan Lucescu a inmanat fularul si manusile norocoase celor sase persoane care au castigat licitatia online pentru obiectele tehnicianului rapidist. Fanii le-au primit, dar i le-au inapoiat lui Lucescu, pentru ca sa-i poarte noroc si in acest sezon. Inainte de inceperea partidei, capitanii celor doua echipe au dat citire unui mesaj in care indeamna la respectarea spiritului de fair-play, meciurile din etapa a IX-a a Ligii I disputandu-se sub egida "Ziua FIFA Fair-Play". De asemenea, s-a intonat si imnul Romaniei. Suporterii alb-visinii au scandat impotriva jucatorilor de la Farul, strigandu-le: "Sclavii lui Steaua, sunteti sclavii lui Steaua", aluzie la meciul Rapid - Farul, scor 0-0, din sezonul trecut, cand fotbalistii constanteni au fost acuzati ca au primit bani de la Gigi Becali pentru a-i incurca pe giulesteni. Fanii rapidisti nu au uitat incidentele de la partida Dinamo - Steaua si au afisat mai multe bannere, care reprezinta tinte pentru jandarmi si au scandat: "Asasini, gabori asasini". De asemenea, a fost afisat si un banner negru, pe care nu scria nimic, pentru miscarea ultra.